Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, medya kuruluşu temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, eğitim sisteminde önemli değişikliklerin kapıda olduğunu duyurdu. Tekin'in açıklamalarıyla öne çıkan başlıklar şunlar:

Liselere Sınıf Tekrarı Geliyor: Bakan Tekin, liselerde sınıf tekrarının geri döneceğini belirtti. Özellikle öğrenci terklerinin önüne geçmek amacıyla alınacak önlemler arasında bu adımın da bulunduğunu ifade etti. Liselerde sınıf tekrarının olmamasının kaynaklanan sorunları ele alan Tekin, yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olduğu bir sürecin hayata geçirileceğini duyurdu.

Açık Liseye Geçişler Zorlaşıyor: Bakan Tekin, özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçişte artan açık liseye kaymaların engellenmesi amacıyla tedbirler alacaklarını belirtti. Açık liseye geçişlerin zorlaştırılacağını vurgulayan Tekin, bu şekilde öğrencilerin izinsiz kurslara yönelmesini engellemeyi amaçladıklarını açıkladı.

Devamsızlığa Affı Yok: Devamsızlık konusunda da uyarılarda bulunan Bakan Tekin, öğrencilere devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda ciddi olduklarını ve önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda öğrencilerin af beklentisi içinde olmamaları gerektiğini dile getirdi. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda sıkı denetimlerin olacağını belirtti.

Öğretmen Yetiştirme Süreci Revize Edilecek: Bakan Tekin, öğretmen yetiştirme sürecinin revize edilmesi gerektiğini vurgulayarak, öğretmenlerin niteliklerinin artırılması ve eğitim öğretim sürecinin daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Bu süreçte öğretmenlerin özlük hakları ve sosyal statüsü gibi konuların da ele alınacağını belirtti.

Özel Okul Fiyatları Düzenleniyor: Özel okul ücretleri konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, yönetmelik değişikliği ile hem velileri hem de özel okulları tatmin edecek bir denge sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Özel okulların fiyatlarının düzenli olarak artış gösterdiği konusuna değinen Tekin, denetimlerle okul ücretlerinin makul düzeyde olmasını sağlayacaklarını açıkladı.

Öğretmen Atamaları: Öğretmen atamaları konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, atanamayan öğretmenlerin sayısının yüksek olmasına rağmen her öğretmen adayını atanacak şekilde politika yapmanın yanıltıcı olabileceğini ifade etti. Yeni öğretmen atamalarının olacağını ve mevcut öğretmenlerin istihdamını artırmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarına göre, Türkiye'nin eğitim sisteminde sınıf tekrarlarının geri dönmesi, açık liseye geçişin zorlaşması ve öğretmen yetiştirme sürecinin revize edilmesi gibi önemli değişiklikler önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek.

Editör: Haber Merkezi