Fitch Ratings'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden borçlanma notunu B'den B+ seviyesine yükseltmesi ve görünümünü nötrden pozitife çevirmesi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de yorum aldı.

Sosyal medya hesabından İngilizce bir açıklama yapan Şimşek, sağlam politikaları sürdürme ve yapısal reformları uygulama konusundaki taahhütlerini vurguladı.

Fiyat istikrarının en önemli öncelik olduğunu belirten Şimşek, büyümenin yeniden dengelenmesinin başarılı bir şekilde devam ettiğini, iç tüketimin ılımlaştığını ve net ihracatın güçlendiğini belirtti.

Cari Açık Beklenenden Daha Hızlı Daralıyor

Cari açığın beklenenden daha hızlı daraldığına ve bu yıl Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) %3'ünün çok altına düşmesinin beklendiğine dikkat çeken Şimşek, Türk Lirası mevduatlarının toplam mevduatlardaki payının Ağustos ayından bu yana 12 puan arttığını ve bu trendin programlara olan güven arttıkça devam edeceğini ifade etti.

Mali disiplini yeniden sağlamanın da ana hedeflerden biri olduğunu belirten Şimşek, mali teşviklerin bu yıl sonuna doğru azalmasının ve gelir politikalarının daha destekleyici hale gelmesinin beklendiğini söyledi. Depremle ilgili harcamalar da dahil olmak üzere, mali açığın gelecek yıl GSYH'nin %3'ünün altına indirilmesi taahhüdünde bulundu.

Fiyat İstikrarı Zaman Alıyor

Fiyat istikrarına ulaşmanın zaman aldığını hatırlatan Şimşek, bu ayki yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin orta vadeli programı (OVP) izlemek için seçimsiz uzun bir döneme gireceğini ve bu programın, verimliliği artırma ve rekabet gücünü yükseltme reformlarını da içerdiğini belirtti.

Döviz piyasasındaki son dalgalanmaların geçici olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon beklentilerini demirlemek için elindeki tüm araçları kullanmaya kararlı olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek, mali politikayı sıkılaştırmaya ve TCMB'nin enflasyonu düşürme çabalarına yardımcı olmaya devam edeceklerini belirtti.