Memurlara nefes olacak bu destek ödemesi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası 28 Mayıs seçimleri sonrası yapılacak düzenlemeler arasına girdi. Burada Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan memurların ek ödemelerine benzer şekilde il ve ilçe bazında destek ücretleri belirlenecek. Antalya'dan milletvekili seçilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı AK Parti seçim beyannamesinde "İstanbul başta olmak üzere bölgesel geçim endekslerini dikkate alınarak kamu çalışanlarının sosyoekonomik koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapacağız" vaadi dikkat çekmişti.

Beyannamede yer alan projenin detayları ortaya çıktı. Büyükşehirlerde son dönemde özellikle kiralarda önemli bir artış oldu. Bu nedenle kira desteği için Başkan Erdoğan'ın talimatı sonrası düğmeye basıldı.

Memurun rahat nefes alması için 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra yapılacak düzenlemeyle metropollerde yaşayanlara Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan memura benzer şekilde ödemeler yapılacak.

 • Memura büyükşehir tazminatı ödenecek
 • Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak
 • Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak

Sorunlara ve planlamalara değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gündeminde fahiş kira zammı vardı. Çavuşoğlu kira düzenlemeleri hakkında yaptığı açıklamada büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı yapılacağını duyurdu.

UYGULANACAK İLLER HANGİLERİ?

Türkiye'de 30 büyükşehir bulunmaktadır. Bu şehirler şunlardır:

 1. İstanbul
 2. Ankara
 3. İzmir
 4. Bursa
 5. Adana
 6. Gaziantep
 7. Konya
 8. Antalya
 9. Diyarbakır
 10. Mersin
 11. Kayseri
 12. Eskişehir
 13. Hatay
 14. Manisa
 15. Kahramanmaraş
 16. Samsun
 17. Malatya
 18. Denizli
 19. Şanlıurfa
 20. Trabzon
 21. Erzurum
 22. Van
 23. Balıkesir
 24. Aydın
 25. Ordu
 26. Tekirdağ
 27. Sakarya
 28. Sivas
 29. Batman
 30. Kocaeli