Menzil Tarikatı'nın önde gelen ismi olan "Gavs" olarak nitelendirilen Şeyh Abdulbaki Elhüseyni'nin 12 Temmuz'da vefatının ardından, cemaatin başına üç oğlu geçti. Muhammed Saki, Muhammed Fettah ve Muhammed Mubarek adlı üç kardeş, "eş şeyhlik" adını verdikleri bir sistemle cemaati birlikte yöneteceklerini açıkladılar. Ancak bu birlik beraberlik vaatleri kısa sürede mal kavgasına dönüştü.

Elhüseyni'nin oğulları, her biri kendi cemaatlerini kurarak şeyhlik postuna oturdular. Büyük oğul Muhammed Saki, cemaatin ana omurgasını oluşturan Semerkand Vakfı'na karşı Serhendi Vakfı'nı kurarak yollarını ayırdı. Cemaatin milyarlarca liralık bir sermayesinin de bulunduğu bu süreçte, kardeşler arasındaki mal kavgası hızla büyüdü.

MENZİL'DE EN FAZLA MÜRİT KİMDE

En fazla müride sahip olduğu belirtilen Muhammed Saki, cemaatin mevcut dernek ve vakıflarıyla ilişiğini kesti. Serhendi Vakfı'nı ve Dehlevi Yayınları’nı kurarak yoluna devam etti. Diğer iki kardeş, Muhammed Mubarek ve Muhammed Fettah ise büyük oranda birlikte hareket etmeye başladılar.

GAYRİMENKULLER BÖLÜŞÜLEMEDİ

Ancak cemaatin birçok kentte bulunan külliyeleri, dergâhları ve Semerkand Vakfı’na bağlı gayrimenkulleri henüz bölüşülemedi. Üç "kardeş şeyh" arasında en fazla müride sahip olan Muhammed Saki'nin, cemaatin dergâhları ve külliyelerinin diğer kardeşlerin kontrolünde olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle ülke genelinde Menzil Cemaati'ne ait binaların Muhammed Saki'ye bağlı cemaat mensuplarına kullandırılmadığı bildiriliyor ve zaman zaman gerilimlerin yaşandığı belirtiliyor.

YETKİLİLERİN İZNİ

Muhammed Mubarek ve Muhammed Fettah Elhüseyni taraftarları, kendilerini hedef alan açıklamaya yanıt vererek, "Gavs’ımızın vakfı ve medreseleri eskisi gibi devam etsin, bölünmesin, parçalanmasın, bozulmasın" diyorlar. Ayrıca, "Kimseyi çıkarmıyoruz. Herkes vakıflara gelmekte serbesttir. Semerkand Vakfı’nın programları herkese açıktır. Onun haricinde program yapmak isteyenler de Semerkand Vakfı’nın yetkililerinden izniyle yapabilirler" şeklinde açıklamalarda bulunuyorlar.

KAVGA BÜYÜYOR

Cemaatin lideri olarak kabul edilen Şeyh Abdulbaki Elhüseyni'nin şeriat hükümleri doğrultusunda vakıf ve medreselerin tasarrufunu Muhammed Mübarek'e verdiğini belirten açıklama, mal kavgasının şiddetini artırıyor. Açıklamada, "Semerkand Vakfı malları, mülkleri, medreseleri, eşyaları, paraları üzerinde yetkili kişiler dışında kimsenin tasarruf hakkı yoktur" deniliyor.