Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede vefat eden Menzil Cemaati lideri Seyyid Abdulbaki El Hüseyni'nin (Abdülbaki Erol) ardından Menzil Tarikatı'nın yeni şeyhi kim olacak sorusu gündemde yer almaktadır. Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan da Menzil'in yeni şeyhi konusunda dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yazısında, Seyyid Abdulbaki Erol'un geride 9 halife bıraktığını belirten Kaplan, Menzil tarikatının büyük öneme sahip olduğunu ve halkın İslâm ile ilişkilerini sürdürmesini sağlayan "nefes boruları" olarak cemaatlerin ağır sorumluluk altında olduğunu ifade etti. Ayrıca, cemaatlerin fitne ve fesat çıkarmak isteyen bazı şer güçlerin fırsatlarını kolladığına dikkat çeken yazar, bu gibi durumların önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Menzil tarikatının yeni şeyhi konusunda ise birçok spekülasyon ve tartışma yaşanmaktadır. Şeyh Abdulbaki Erol'un büyük oğullarından Muhammed Saki Erol, yeni şeyh olarak öne çıkan isimlerden biridir. Ancak, Erol'un cemaate ait Semerkand Vakfı'ndan ayrılıp Serhendi adında yeni bir vakıf kurması, İslam tarihinin önemli figürlerinden Muaviye üzerine yapılan tartışmaların olduğu iddialarını beraberinde getirmiştir.

İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet (Ahmet Mahmut Ünlü) ise Menzil tarikatına ait televizyonda Muaviye aleyhinde yapılan yorumların, şeyh Abdülbaki Erol'un oğullarını ayırdığını açıklamıştır.

Yusuf Kaplan'ın yazısında önerdiği çözüm ise istişare ile yeni bir mürşide emanet edilmesidir. Kaplan, fitne çıkarmak isteyen güçlere fırsat verilmeden, Menzil'in menziline kavuşmasının önemini vurgulamış ve cemaatin ülkedeki kardeşlik ve bütünlük için önemli bir rol oynadığını belirtmiştir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN