Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın 5. faiz kararını açıkladı ve beklentilere paralel olarak politika faizini %50 seviyesinde sabit tuttu. Kurul, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğini ve enflasyonun orta vadede %5 hedefine ulaştırılacağını bildirdi.

Konya Piyasaları Tepkisiz Kaldı

Faiz kararının ardından Konya piyasaları durgun bir seyir izledi. Gram altın satış fiyatı 2479 TL, alış fiyatı ise 2446 TL olarak işlem gördü. Dolar kuru 32,13 TL, Euro ise 34,85 TL seviyesinde yer aldı.

Konya Piyasalari 23 Mayis 2024

Kararın Gerekçeleri

TCMB kararında Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminde sınırlı bir zayıflama kaydedildiği belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergelerde yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret edilirken, tüketim malı ithalatındaki artışın cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırladığı ifade edildi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaya devam ediyor.

Para Politikası Durumu

Kurul, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini yakından izlediğini ve enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu koruduğunu vurguladı. Aylık enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecek.

Enflasyon Hedefi ve Dezenflasyon Beklentisi

TCMB, para politikasındaki kararlı duruşun yurt içi talepte dengelenme, Türk Lirası'nda reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtasıyla aylık enflasyonun ana eğilimini düşüreceğini ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceğini öngörüyor.

Makroihtiyati Politikalar

Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacıyla menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırıldı. Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır.

Altın Ne Zaman Alınır? Zengin Olmak İsteyenler İçin Altın Fırsat: Selçuk Geçer'den Altın ve Dolar Yatırımı İçin Kritik Altın Ne Zaman Alınır? Zengin Olmak İsteyenler İçin Altın Fırsat: Selçuk Geçer'den Altın ve Dolar Yatırımı İçin Kritik

TCMB'nin Kararlılığı

Kurul, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede %5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde kararlarını belirleyecek. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.