Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 750 baz puan artırarak, yüzde 17,50 seviyesinden yüzde 25 seviyesine çıkardı. Ekonomistlerin medyan beklentisi TCMB'nin faizde 250 baz puan artırıma gideceği yönündeydi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardı.

Merkez Bankası bu toplantısında, Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan'ın da katıldığı yenilenen kadrosuyla ilk faiz kararını açıklamış oldu.

Ayrıca banka, hafta sonu 125 milyar dolara yaklaşan kur korumalı mevduat hesaplarının (KKM) azaltılmasına yönelik yeni bir düzenlemeye gitmişti. Düzenlemenin ilk etkileri önümüzdeki hafta görülmeye başlanacak. KKM düzenlemesi sonrası faiz beklentisi farklılık göstermişti.

Banka, bir önceki toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,5'e çıkardı. Bu ayki beklentiler ise bankanın faizleri 150 puan artırması bekleniyordu. Ancak ekonomistler Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için alınan kararın ardından tahminlerini revize ederek bu ayki faiz artışının 250 baz puan olabileceği yönünde tahminde bulunmuştu.

Reuters ve Anadolu Ajansı'nın PPK beklenti anketlerine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, politika faizinin 250 baz puanlık artışla yüzde 20'ye yükseltileceği yönündeydi.

Ekonomistler, TCMB'nin önümüzdeki aylarda faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor. Ankette 2023 sonu faiz tahminlerinin medyanı yüzde 25 seviyesinde bulunuyor. Tahminler, yüzde 20 ile yüzde 30 bandında yer alıyor.

PPK, Hafize Gaye Erkan yönetimindeki ilk iki toplantıda toplam 900 baz puanlık artışıyla faizi yüzde 8,5'ten yüzde 17,5'e çıkarmıştı. Hem haziran, hem de temmuzdaki faiz artırımı, piyasa beklentilerinin en düşüğü seviyesinde gerçekleşmişti.