Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrası partisinin genel merkezinde iki gün boyunca kurmaylarıyla görüşmeler yaparak ikinci tur çalışmalarına hazırlandı. Kılıçdaroğlu bundan sonraki süreçte il gezileri ve mitinglerden ziyade, sosyal medya ve televizyon ekranlarından mesajlarını verecek.

Parti kurmayları, dünya genelinde ikinci tura kalan seçimlerde adayların bu şekilde oylarını artırdığını söylüyor. Kılıçdaroğlu'nun artık daha sert bir dil kullanacağı, "CHP, PKK ile işbirliği yapıyor" düşüncesinde olan seçmene milliyetçi söylemlerle güven aşılayacağı ifade edildi.

Kılıçdaroğlu'nun bu süreçte sadece Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde birkaç ziyaret yapabilir. Parti kurmayları ise, kendi bölgelerine dönerek Kılıçdaroğlu için oy isteyecek. Kurmaylar, Anadolu için de özellikle milliyetçi söylemlere dikkat çekiyor. Teröre karşı konulan mesafenin net bir şekilde gösterilmesi gerektiğini düşünüyor.

BAZI BAKANLIKLAR AÇIKLANABİLİR

Oyu artırmayı hedefleyen Millet İttifakı, seçimi kazanmak için bazı bakanlıklara kimlerin getirileceğini de şimdiden açıklamayı planlıyor.

6 liderin bir araya geldiği son toplantıda, Kılıçdaroğlu'nun seçim öncesi bakanlar kurulunu açıklaması değerlendirildi. Seçime günler kala İçişleri, Dışişleri, Adalet, Milli Savunma, Milli Eğitim, Çevre Şehircilik, Ulaştırma ve Sağlık bakanlarının kimler olacağının açıklanması, Diyanet İşleri Başkanlığı'na kimin getirileceğinin duyurulmasının, seçmeni motive edeceği kaydedildi.

Özellikle Meral Akşener ve İYİ Partili kurmayların öne çıkardığı bu strateji ile, Kılıçdaroğlu-Erdoğan arasına sıkıştırılan yarış yerine "En iyi kadro bizde" üzerinden seçmene bir mesaj verilmesi amaçlanıyor. İçişleri ve Adalet bakanlıklarına tarafsız, Türkiye'nin tamamını kucaklayacak, adil, yurttaşta ötekileştirme duygusu yaratmayacak isimler ile güven duygusu yaratılmak isteniyor.

NOT: Söz konusu haber, Cumhuriyet gazetesinde bugün yayımlanan farklı haberlerden derlenerek hazırlanmıştır.