Milyonlarca emeklinin gözü ve kulağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamada. Erdoğan, emekli düzenlemesi için umutları artırarak, "Emekli düzenlemesi fazla uzamaz, 2024'e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz" dedi. Bu haberle birlikte, emekli zammı için beklenen takvim de netleşti. İşte ayrıntılar:

3 Farklı Formül Masada

Emekli maaşı zammı için çalışmalar son aşamaya geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının hazırlıklarını tamamladığı çalışmalar, üçlü bir zirve ile son şeklini alacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, önümüzdeki hafta yapılması beklenen toplantıda son kararı verecekler. Daha sonra ise düzenleme Meclis'e sunulacak.

Farklı Zammın İncelenmesi

Emeklilere yapılacak iyileştirme ve ara zam, Meclis'e Ekim ayında taşınacak. Çalışma kapsamında masada bulunan üç ana başlık şunlar:

  1. Birinci Formül: Maaşlara Oransal Artış: Emeklilerin tamamına oransal bir artış yapılması düşünülüyor. Bu artış, refah payı şeklinde yansıtılabilir. Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ek bir artış daha yapılacak.

  2. İkinci Formül: Kök Maaşa Zam Artı Seyyanen Zam: İkinci formülde kök maaşlara seyyanen bir artış yapılması düşünülüyor. Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL'nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış, ancak ellerine geçen para 7.500 TL'de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi sağlanacak ve seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da gündemde.

  3. Üçüncü Formül: Emekliye Refah Paylı 10 Bin TL: Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması söz konusu. Taban maaşın 10 bin lira seviyesine çıkarılması üzerinde çalışılıyor. Böylece en düşük emekli aylığı da yükseltilmiş olacak. Ayrıca Ocak ayındaki enflasyon artışının üzerine bir refah payı eklenmesi de gündemde.

Emeklilere 100. Yıl İkramiyesi Gündemde

Ayrıca, emeklilere Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla bir seferlik ikramiye verilmesi konusu da gündemde. Bu ikramiye tutarının en az 5 bin lira olması düşünülüyor, ancak Türkiye Emekliler Derneği 10 bin lira çağrısı yapıyor. Eğer ikramiye kararı alınırsa, düzenleme Ekim ayında torba yasa ile Meclis'e sevk edilecek. Emekliler için gelecek zam haberlerini beklemeye devam ediyoruz.