Ukrayna'da bu yıl düzenlenen Miss Ukraine Güzellik Yarışması, bazı yarışmacıların Rusya ile olan bağlantıları nedeniyle tartışmalara yol açtı. Yarışmanın adayları açıklandıktan sonra, bazı Ukraynalı güzelliklerin Ruslarla ve Rus oligarklarla paylaştığı fotoğraflar sosyal medyada eleştirilere neden oldu. Bu bağlantıların "vatanseverlik" değerlerine aykırı olduğunu savunan birçok kişi, tepkilerini dile getirdi.

Miss Ukraine Güzellik Yarışması, Rusya İlişkileri Nedeniyle Tartışmalı Hâle Geldi

Ukraynalı komedyen Andrey Luzan, bazı yarışmacıların Rusya yanlısı görüşlere sahip olduğunu iddia etti. Özellikle Kseniya Magera'nın Rusya yönetimine yakın kişilerle arkadaş olduğu ve daha önce Moskova'da yaşadığı, İrina Pilayeva'nın da Rusya ile yakın ilişkilere sahip olduğu konuşuldu.

Luzan ayrıca yarışmacılardan Ekaterina Çuvaşova'nın bir Rus ajanının kızı olduğunu öne sürdü. Donetsk ve Luhansk gibi Rusya yanlısı yönetimlerin bulunduğu bölgelerden üç yarışmacının adaylığına da izin verilmedi.

Yarışmanın Organizatörleri, Etik Kurul İncelemesi Sonucu 3 Yarışmacıyı Diskalifiye Etti

Yapılan incelemeler sonrası, yarışmanın organizatörleri, 3 adayın "Rusya yanlısı" oldukları gerekçesiyle diskalifiye edildiğini açıkladı. Ayrıca, bazı adayların da kendiliğinden yarışmadan çekildikleri belirtildi.

Organizatörler, konuyla ilgili olarak "Etik kurul incelemesinde bazı adaylarla ilgili etik olmayan durumlar tespit edildi. Bu nedenle 3 adayı yarışmadan çıkardık. Aldığımız bilgiler için teşekkürler" şeklinde bir açıklama yaptılar. Ancak diskalifiye edilen güzellik yarışmacılarının isimleri kamuoyuna açıklanmadı.

Editör: Haber Merkezi