Petrol fiyatlarındaki oynaklık ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, Türkiye'de akaryakıt fiyatları üzerinde belirleyici bir rol oynamaya devam ediyor. OPEC dışı ülkelerdeki petrol arzının artmasıyla birlikte petrol fiyatları 80 doların altına gerileyerek, akaryakıt tüketenleri sevindirecek bir indirim habercisi oldu. Bu gelişme, motorin fiyatlarında gece yarısından itibaren 1 lira 34 kuruş indirim olarak yansıyacak.

Konya Piyasaları Erkenden Tatile Başladı: Altın, Euro ve Dolar'da Son Durum Konya Piyasaları Erkenden Tatile Başladı: Altın, Euro ve Dolar'da Son Durum

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, petrol fiyatlarındaki gerileme motorin fiyatlarına olumlu yansırken, benzin fiyatlarında bir değişiklik beklenmiyor. Buna göre, motorin grubunda gerçekleşecek indirim pompa satış fiyatında litre başına 1 lira 34 kuruş düşüş olarak karşımıza çıkacak. Ancak benzin fiyatlarında herhangi bir fiyat değişikliği öngörülmüyor.

Konya'da akaryakıt fiyatları, 6 Aralık 2023 tarihi itibariyle motorinin litresini 38,76 TL, benzinin litresini 35,70 TL ve LPG'yi ise 18,66 TL'den satın alabilecekleri yansıtıyor.

Türkiye'de akaryakıt fiyatları belirlenirken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru izlenerek belirleniyor. Bu durum, tüketicilerin akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikleri anlamalarına yardımcı oluyor.

Motorin fiyatlarındaki indirim beklentisiyle birlikte, tüketicilerin akaryakıt masraflarında bir rahatlama yaşaması öngörülüyor. Öte yandan, benzin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmediğinden, bu yakıt türünü kullananlar için fiyatlar aynı seviyede devam edecek. Enerji piyasalarındaki dalgalanmalar ve uluslararası petrol fiyatlarındaki seyir, akaryakıt fiyatları üzerindeki etkisini sürdürüyor.