Akaryakıtta Zam Yağmuru Devam Ediyor

2023 yılından bu yana zam haberleriyle boğuşan vatandaşlar, 2024'e de zamlı girmişti. Özellikle motorine gelen zamlar, taşımacılık sektörünü ve dolayısıyla tüm fiyatları etkiledi.

Benzin ve Motorine Zam Gelmişti

Son olarak 13 Şubat'ta motorine 2,56 TL, 15 Şubat'ta ise benzine 1,79 TL zam gelmişti. Bu zamların ardından akaryakıt fiyatlarında yeni bir düzenleme bekleniyordu.

benzin-ve-motorin

Motorine İndirim, LPG'ye Zam Bekleniyor

Sektör temsilcilerinden alınan bilgilere göre, 21 Şubat Çarşamba günü itibariyle geçerli olmak üzere motorine 1,21 TL indirim, LPG'ye ise 0,65 TL zam öngörülüyor.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatı, ÖTV, EPDK payı ve KDV'nin toplamıyla belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük fiyatlar ve dolar kuru üzerinden hesaplanıyor.

Akaryakıt Fiyatları Vatandaşı Zorluyor

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, taşımacılık sektörünü ve dolayısıyla tüm fiyatları etkilediği için vatandaşı zorluyor. Motorine indirim beklentisi ise bir nebze olsun rahatlama sağlayacağı düşünülüyor.

Akaryakıt Fiyatları Güncel Kalacak mı?

Akaryakıt fiyatlarının ne kadar süreyle bu seviyede kalacağı ise belirsizliğini koruyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki değişimler, fiyatların tekrar değişmesine neden olabilir.

Editör: Haber Merkezi