Motorine Zam Geliyor, Benzine Değişiklik Yok

Akaryakıt fiyatlarına yeni zam geliyor. Sektör kaynaklarından alınan habere göre, motorine 13 Şubat Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 56 kuruşluk zam yapılacak. Zamla birlikte motorinin litre fiyatı Konya'da 45,69 TL'ye, İstanbul'da 44,30 TL'ye, Ankara'da 45,06 TL'ye, İzmir'de 45,37 TL'ye yükselecek.

Benzinde ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Zamlar Vatandaşı Zorluyor

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar vatandaşı zorlamaya devam ediyor. Özellikle motorin kullanan vatandaşlar, zamdan dolayı büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Uzmanlar, akaryakıt fiyatlarına gelen zamların enflasyona da yansıyacağını ve vatandaşın alım gücünü düşüreceğini belirtiyor.

Zamların Nedeni Ne?

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamların birçok nedeni var. Bunlardan en önemlileri şunlar:

  • Döviz kuru: Akaryakıt fiyatları, dolar kuruna endeksli olarak belirleniyor. Dolar kurundaki yükseliş, akaryakıt fiyatlarına da zam olarak yansıyor.
  • Ham petrol fiyatları: Ham petrol fiyatları da akaryakıt fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör. Son zamanlarda ham petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, akaryakıt fiyatlarına da zam olarak yansıyor.
  • Vergiler: Akaryakıt fiyatlarının büyük bir kısmını vergiler oluşturuyor. Vergilerdeki artış da akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor.