Konya'nın tüm sandıkları sayıldı. Yapılan sayım işlemine göre AK Parti Konya'da yaşadığı kan kaybına rağmen yine en çok milletvekili çıkaran ve en çok oy alan parti oldu. 9 milletvekili çıkaran AK Parti'yi 2 milletvekiliyle CHP ve MHP izledi. Yeniden Refah Partisi ve İYİ Parti de birer milletvekili çıkardı.

Konya'da seçilemeyen isimler arasında ise favori kişiler bulunuyordu. Bu isimlerin başında hiç şüphesiz yaptığı muhalif çıkışlarla gündem oluşturabilen ancak çoğunlukla boşa düşen Fahrettin Yokuş var.

ÜSTGEÇİDİ GÖRMEZDEN GELMİŞTİ

Sayıştay raporlarından derlediği bilgilerden Akyokuş'taki dev üstgeçidin yerinde olmadığını söyleyen İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, kente ilgisizliğini ortaya koymuştu. Fahrettin Yokuş'un Konya'da bir ikamet adresi olmadığı da biliniyordu.

CHP'DE ÖNEMLİ KAYIP

Cumhuriyet Halk Partisi Konya'da 2 milletvekili çıkardı. Bu isimlerden birisi eski il başkanı Barış Bektaş oldu. İkinci isim ise Davutoğlu'nun Gelecek Partisi adayı Hasan Eskici. Gençlerin oyuna talip olan CHP'nin genç ismi Genç Osman Killik, listenin dışında kaldı.

CELİL ÇALIŞ YİNE OLMADI

2018 seçimlerinde de 3. sıradan aday gösterilen ve 2023 seçimlerine de 3. sıra adayı olarak giren Ziraat Yüksek Mühendisi Celil Çalış da seçilemeyen isimler arasında yerini aldı.

AK PARTİ 9'A DÜŞTÜ

15 vekili olan Konya'da geçtiğimiz seçimlerde 10 milletvekili çıkaran AK Parti'de 9 isim meclise gidiyor. Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Faruk Özçelik, Ereğlili Burhanettin Sevencan ve Konya'nın Büyükşehir Belediyesi ile KOSKİ'den tanıdığı isimlerden olan Ercan Uslu da seçilemeyen isimlerden oldu.

YENİDEN REFAH SÜRPRİZİ

Konya'nın seçim sonuçlarına göre kendi listesiyle seçimlere giren Yeniden Refah Partisi'nde Ali Yüksel vekil olmayı başardı. Yeniden Refah Partisi'nin Konya oy sayısı ise sürpriz olarak nitelendirildi.

SANDALYE AZALDI

AK Parti, 2018 seçimlerinde 317 vekil çıkarmıştı. Bu seçimde sayı 266'ya düştü. CHP vekil sayısını artırdı. CHP, 134 sandalyeden 169'a çıktı. MHP de sandalye sayısını artıran partilerden birisi oldu. MHP, 2018 seçimlerinde 40 vekille meclisteydi. Bu seçimde 50'ye yükseldi.

Seçim öncesi yaşanan krizle gündeme gelen Meral Akşener'in İYİ Parti'si 43 vekilden 44 vekile çıktı.