Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan 'Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar', Türkiye'deki yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine yönelik önemli ayrıntıları içeriyor. İşte kararın öne çıkan detayları:

26 Yaş Sınırı Getirildi

Karar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve 1 yıllık internet desteği sağlanmasını öngörüyor. Ancak bu destek, satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan öğrencilere uygulanacak. Açık öğretim öğrencileri ise bu destekten yararlanamayacak.

Destek Limiti ve Kullanım Şartları

Kararda belirtilen destek limiti, nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL'yi aşmayan cep telefonları ile bilgisayarların elektronik fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılabilecektir. İkinci el cihazların bu desteğin kapsamı dışında olduğu vurgulanmaktadır. Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 TL olarak belirlenmiştir.

İnternet Desteği

Öğrencilere sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olacak şekilde yıllık 120 GB olarak verilecektir. Aylık kullanım limiti ise en fazla 10 GB olarak belirlenmiştir. Bu destek, ilgili öğrencinin adına kayıtlı bir hatla kullanılacaktır.

Kullanım Şartları ve İhlal Durumu

Destek kapsamında verilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacaktır. Kararda ayrıca, desteklerin usulsüz yararlanılması veya şartlarının ihlal edilmesi durumunda, yararlanılan destek tutarının, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte geri alınacağı ifade edilmektedir.

Kaynak ve Bütçe

Bu karar çerçevesinde verilecek destekler, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) bütçesinden tahsis edilen ödeneklerle karşılanacaktır.

Yükseköğretim öğrencilerine sağlanacak bu teknolojik cihaz ve internet desteği, eğitimlerine daha iyi koşullarda devam etmelerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.