Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında okullarda obezite ve dijital bağımlılıkla mücadele edilmesine odaklanacak olan genelgeyi İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdi. Bakanlık, öğrencilerin sağlıklı gelişimini desteklemek ve kültürel farkındalıklarını artırmak amacıyla çeşitli adımlar atacak.

Yeni eğitim öğretim yılında öncelikli hedefler arasında, okul ortamlarının ve öğrenme süreçlerinin iyileştirilmesi yer alıyor. Öğrencilerin akademik ve mesleki ilgilerine uygun şekilde öğrenim görmelerini temin etmek, beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmelerini sağlamak da Bakanlığın amaçları arasında bulunuyor.

Bu kapsamda, öğrencilerin insan, şehir, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkileri kavramalarını sağlamak üzere okul içi ve okul dışı etkinlikler planlanacak. Bilim, kültür, sanayi ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerin tanıtımının yapılacağı etkinliklerde, müze, ören yerleri, tarihi eserler, camiler, kaleler, kütüphaneler, bilim merkezleri ve üniversiteler gibi tarihi ve kültürel mekanlar ziyaret edilecek. Obezite ve dijital bağımlılığın önlenmesi için okul bahçelerinde ve eklentilerinde iyileştirmeler yapılacak. Ayrıca, öğrencilerin güne dinç başlamalarını sağlamak için sınıflara geçmeden önce kültürfizik hareketleri yapılacak.

"Okulumda Sağlıklı Besleniyorum" programı çerçevesinde çalışmalar yürütülecek ve öğretmenler, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları bakımından önlük giymeye teşvik edilecek. Yeni atanan öğretmenler için barınma ihtiyacı dahil olmak üzere gerekli tedbirler alınacak.

Deprem bölgesindeki öğretmen ve öğrencilere okula erişim kolaylıkları sağlamak da Bakanlığın öncelikli hedefleri arasında bulunuyor. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin eğitime etkisini azaltmak amacıyla öğretmenlerin konaklama ihtiyaçları başta olmak üzere gerekli önlemler alınacak. Afet bölgesindeki öğrencilerin öğrenme kayıplarını gidermek amacıyla özel bir program hazırlanacak ve eğitime erişimde sorun yaşayan öğrenciler için taşıma uygulaması yapılacak. Deprem nedeniyle mağdur olan veya özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sınıf mevcudu gözetilmeksizin eğitime erişimleri sağlanacak.

Bilişim teknolojilerinin etkin kullanımı için Eğitim Bilişim Ağı aktif bir şekilde kullanılacak ve öğrencilerin derslerini aksatmaması adına cep telefonu kullanımına yönelik tedbirler alınacak. Ödev ve bilgilendirmelerde sosyal medya kullanımından kaçınılacak, böylece öğrencilerin dikkatinin dağılması önlenmeye çalışılacak.

Okul kıyafetlerinde değişiklik yapılmayarak velilere maddi yük getirilmeyecek. Okul Aile Birliği kararıyla belirlenen kıyafetler tercih edilecek ve böylece öğrenci ve velilerin ekonomik açıdan rahatlaması amaçlanacak.