Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünya ülkelerinde iş, aile ve sosyal hayat gibi birçok alanda alışılagelmiş rutinler değişikliğe uğradı. Özellikle çalışma hayatında bir çok özel ve kamu kuruluşları farklı çalışma düzeni kurmaya başladı. zKamudan Haber'de yer alan habere göre, dünya üzerinde birçok kurumsal firma son dönemde sıklıkla karşımıza çıkan 4 gün iş, 3 gün tatil uygulamasını hayata geçirdi.

Bu modelde çalışma hayatında iş verimini artırmak hedefleniyor.

Uygulamanın hayata geçirildiği ülkelerde olumlu geri dönüşler alınan sistemin şimdi de eğitim sektöründe uygulanması gündemde. Özellikle okullarda 4 gün okul, 3 gün tatil şeklinde uygulanmaya başlanacak olan sistemin asıl amacı sosyalleşmeyi teşvik etmek. Avrupa ülkeleri arasında eğitimde öne çıkan ülkelerin başında gelen Finlandiya, söz konusu sistemi uygulamaya koymak amacıyla harekete geçti. Yeni modelin 2023-2024 eğitim sezonunda uygulanması planlanıyor.

Konya’daki depremzede üniversiteliler için duyuru Konya’daki depremzede üniversiteliler için duyuru

Mevcut düzende Finlandiya'da günlük ders saati 4 saati geçmezken, bu süre Türkiye'de günlük 11 ders saatine kadar çıkabiliyor. Eğitim alanında attığı başarılı adımlarla örnek ülke olan Finlandiya'nın 4 gün okul, 3 gün tatil sistemini hayata geçirmesiyle birlikte Türkiye'nin de bu konuda adım atması ihtimal dahilinde. Çok uzak bir olasılık gibi görünmeyen bu uygulamanın eğitimde verimi artırması, öğrencilerin daha fazla sosyalleşmesini sağlaması amaçlanıyor.

KARAR