Otomobil sektörü açısından baş döndürücü hızda gelişmelerin yaşandığı 2023 yılının sonuna gelmek üzereyiz. Otomobillerin, yok sattığı, kurların da etkisiyle her ay sıfır araç fiyatlarının yükseldiği, aylarca otomobil alabilmek için sıra beklenildiği bir dönemdi bu. Hatta bu dönemde sıra beklemek istemeyenlerin talep ettikleri aracı ikinci el otomobil piyasasından gerçek değerinin çok üzerinde satın aldığı bile oldu. Hal böyle olunca otomobil, ihtiyaç amaçlı kullanım dışında bir yatırım aracına dönüştü.

Ancak bu dönemin sonuna gelindi. Artık bayilerde araçlar sıralanmaya başladı. İkinci el sitelerdeki araç sayısı arttı. Sıfır araç fiyatlarını geçen ikinci el pazarı bir son buldu. Her ay fiyat değiştiren bayilerde fiyatlar sabitlenmeye başladı. Hatta sene sonunun da yaklaşması ile birlikte indirim kampanyaları hayata geçmeye başladı.

Peki tüm sürecin sonunda otomobil bir yatırım aracı olmaktan çıktı mı?

Otomotiv sektörü temsilcileri, artan faizler ve düzenlemelerin alımları azaltarak fiyatları aşağıya çektiğini, ancak yüksek enflasyon ve kur beklentilerinin otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Son iki yıldır, özellikle kur kaynaklı otomobil fiyatlarındaki düzenli artış, enflasyonist ortamda tüketicilerin otomobili bir yatırım aracı olarak görmesini ve beklenin üzerinde bir talep oluşmasını sağladı. Özellikle 2023 yılının ilk yarısında yatırım amaçlı talebin daha da artması otomobil satışlarının tahminlerin çok üstünde gerçekleşmesine sebep oldu” diyor.

Yılsonunda Doları Buralarda Göreceğiz Yılsonunda Doları Buralarda Göreceğiz

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik ise, “Otomobilin bir yatırım aracı olarak görülmesi, arz sıkıntısının ve yüksek enflasyonun birlikte yaşandığı dönemlerde zaman zaman gerçekleşebiliyor olsa da aslında Döviz bazında baktığınızda otomobil gerçek anlamda bir yatırım aracı değildir. Şu anda bu denklemin arz tarafının değiştiğini kabul edersek, ki pazardaki gelişmelerde de bunu net biçimde görüyoruz, otomobilin bir yatırım aracı olarak görülme trendinin ortadan kalktığını düşünebiliriz” ifadelerini kullanıyor.

Sonuç olarak, otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını söylemek için henüz erken. Ancak mevcut durum, otomobilin bir yatırım aracı olarak görülme trendinin sona ermeye başladığını gösteriyor.