Otomotiv Sektörüne Yeni Zam Dalgası Geliyor

Döviz kurunun Türk Lirası karşısında durdurulamayan yükselişi her sektörde olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiliyor. Ay başında zam yapan otomobil firmaları, mart ayında tekrar zam yapmaya hazırlanıyor. Zamların yüzde 10'u bulabileceği belirtiliyor.

Döviz Kuru Zamları Tetikliyor

Otomotiv firmalarını yöneticileri, döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareketin ay içinde zam yapmalarına sebep olacak seviyeye geldiğini söylüyor. Bazı markalarda yüzde 10'a varan oranlarda zam yapılmasının gündemde olduğunu söyleyen yöneticiler, anahtar teslimi satış fiyatlarında en az yüzde 116 vergi olması sebebiyle fiyatların olması gerekenden daha fazla yükseldiğine dikkat çekiyor.

Vergiler Fiyatları Katlıyor

Örneğin, vergisiz fiyatı 500 bin TL olan bir otomobile önce yüzde 80 ÖTV, sonra da ÖTV’li fiyat üzerinden yüzde 20 KDV alınıyor. Bu durumda otomobilin fiyatı 1 milyon 80 bin TL oluyor. Bu otomobilin vergisiz fiyatına yapılan yüzde 5 zamla birlikte matrah fiyatı 525 bin TL, vergili fiyatı ise 1 milyon 134 bin TL oluyor. Yani 25 bin TL’lik zammın anahtar teslimi satış fiyatına etkisi 54 bin TL oluyor.

Zamlar Tüketiciyi Zorluyor

Otomobil fiyatlarındaki artışlar tüketiciyi de zorluyor. Birçok vatandaş sıfır kilometre araç satın almaktan vazgeçmiş durumda. İkinci el araç fiyatlarında da artış yaşanıyor. Uzmanlar, döviz kurundaki dalgalanmaların devam etmesi halinde otomobil fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da artacağını belirtiyor.