Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, artan fiyatlara bağlı olarak tüketicilerin gıda dışı harcamalarını kısmasının sektör için önemli bir risk oluşturduğunu belirtti.

Perakende sektörü, baz etkisinin sona ermesiyle enflasyonda yeniden artış trendine girmesi beklenen dönem için enflasyonla mücadele kampanyası teklifinde bulundu.

BMD Başkanı Öncel, perakende sektörünün önemli bir aktörü olduğunu ve maliyet odaklı fiyat artışlarına karşı mücadeleye hazır olduklarını dile getirdi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ayrıca Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Nuri Şapkacı ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TURES) Başkanı Ramazan Bingöl ile de ayrı ayrı görüştü.

AYD Başkanı Şapkacı, AVM yatırımlarının yeniden hareketlenmesi için ticari gayrimenkul düzenlemesi ve sözleşme serbestisi konusunu Bakan Bolat ile ele aldı.

TURES Başkanı Bingöl, yerel markaların yurtdışına açılması için komisyon kurulması ve sektörün Ticaret Bakanlığına bağlanması tekliflerini Bakan Bolat'a iletti.

Salgın sonrası yüksek enflasyon Türkiye ekonomisinin en önemli gündem maddesi olarak öne çıktı. Geçen yıl enflasyon oranları yüzde 85'i aşarak son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak sonrasında baz etkisiyle düşüş eğilimine geçti.

Ancak seçim sonrası artan kur, asgari ücrette yapılan ara zam ve yüksek akaryakıt fiyatları gibi gelişmelerin enflasyon oranlarını önümüzdeki dönemde yeniden artırması bekleniyor.

Perakende sektörü, önümüzdeki günlerde talep daralması ve tüketimin azalması riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek enflasyonla mücadele kampanyası teklifinde bulundu.

BMD Başkanı Öncel, müşterilerin acil ihtiyaçları dışında tüketimi kısma olasılığının ciddi sorunlara yol açabileceğini ve bu nedenle önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Perakendeci enflasyonla mücadele kampanyası başlattığında, tedarikçilerden hammaddecilere kadar bir indirim baskısının oluşacağına dikkat çekti.

Bakan Bolat, sektör temsilcilerinin enflasyonla mücadele teklifini sıcak bir şekilde karşıladı ve piyasanın içinden gelen biri olarak sektörün önemli sorunlarını dinledi.

Perakende sektörü, enflasyonla mücadele kampanyaları ile tüketimin canlı tutulmasını ve keyfi fiyat artışlarının önüne geçilmesini hedefliyor. Ticaret Bakanı ve sektör temsilcileri arasında gerçekleşen bu görüşmelerin, ekonomik dengenin korunması için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: EKONOMİM