Rekabet Kurulu, WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi uygulamalarıyla pazar hakimiyetini kötüye kullandığı ve rakiplerine karşı adil olmayan rekabet uyguladığı gerekçesiyle Meta'ya toplamda 1 milyar 234 milyon lira ceza verdi.

Veri Paylaşımı ve Threads Uygulaması Sorun Oldu

Kurul'un iki soruşturması sonucunda Meta'nın WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerini diğer şirketlerle paylaşmasını gerektiren koşullar ve "Threads" uygulamasının rekabet kurallarını ihlal etmesi cezaya neden oldu.

Zorunlu Trafik Sigortasına Zam Yine Geldi! Haziran'da Fiyatlar Daha da Artabilecek Zorunlu Trafik Sigortasına Zam Yine Geldi! Haziran'da Fiyatlar Daha da Artabilecek

Meta'ya 346 Milyon TL ve Günlük Ceza

Kurul, WhatsApp üzerinden veri paylaşımı uygulamasından dolayı Meta'ya 346 milyon TL idari para cezası verdi. Ayrıca, Meta'nın yükümlülüklerini yerine getirmediği her gün için 4 milyon 796 bin 153 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Bu kapsamda toplamda 115 gün için yaklaşık 552 milyon lira idari para cezası kesildi.

Threads Uygulamasına da Ceza

Threads uygulamasının rekabet kurallarını ihlal etmesi nedeniyle Meta'ya 335 milyon 730 bin lira ceza uygulandı.

Kullanıcılar Veri Birleştirmeyi Onaylayabilecek

Rekabet Kurulu'nun aldığı bu kararlar, rekabetin korunması ve adil bir pazar ortamının sağlanması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Kararın ardından Meta, kullanıcıların Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetleri arasında veri birleştirmeyi kendi onayları ile yapabilmelerine imkan tanımak zorunda kalacak.

Bu ceza, Türkiye'de bir şirkete verilen en yüksek para cezalarından biri olarak tarihe geçti