Saadet Partisi'nin Mersin Erdemli İlçe Başkanı Nurbaki Şahin, şirketinin İsrail'e domates ihraç etmesi sebebiyle partisi tarafından görevden alındı. Parti yetkilileri, ticari faaliyetlerin uluslararası politikayla ilişkilendirilmesine karşı olduklarını belirtti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Erdemli'deki bir arkadaş domates ihraç ediyormuş. Bizim parti üyesi. Hemen arkadaşlar görevden aldı. Yani iyi niyetle değildir. Savaş olduğu takdirde sizin insanlarınızı öldürmeye kalksalar bu giden malzemelerle 'Siz efendim bu apayrı bir iş, ticaretle savaşı niye karıştırıyorsunuz' diyebilir misiniz?" dedi.

Karamollaoğlu, ticaretin savaşla karıştırılamayacağını ve bu tür faaliyetlerin savaş durumunda zarar gören insanlar için bir endişe kaynağı olabileceğini vurguladı. İsrail'e yapılan domates ihracatının, bir ülkenin politik duruşunu destekleyici bir adım olarak yorumlanabileceğini ifade eden Karamollaoğlu, partisinin bu tür faaliyetlere karşı net bir duruş sergilediğini belirtti.

Saadet Partisi Mersin İl Başkanı Mehmet Polat da yaptığı açıklamada, "Gördüğümüz lüzum üzerine Erdemli İlçe Başkanımız Nurbaki Şahin ilçe başkanlığı görevinden alınmıştır" ifadelerine yer verdi.