Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde seçim kararını açıklıyor. Erdoğan'ın Anayasa'nın 116. maddesine dayanarak 14 Mayıs'ta seçim yapılması kararını imzaladı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanacak. 60 gün sonraki ilk pazar olan 14 Mayıs'ta da sandık kurulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde seçim kararını açıklıyor. Erdoğan'ın Anayasa'nın 116. maddesine dayanarak 14 Mayıs'ta seçim yapılması kararını imzaladı. Karar, 11 Mart 2023 Cumartesi günü (yarın) Resmi Gazete'de yayımlanacak. 60 gün sonraki ilk pazar olan 14 Mayıs'ta da sandık kurulacak. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

- Seçimlerin 14 Mayıs 2023 günü yapılmasıyla ilgili kararı az önce imzaladık. Buna göre inşallah 2 ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs'ta milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekilini seçmek için sandık başına gidecektir. Karar yarın Resmi Gazete'de yayımlanacaktır.

- Aziz milletim, bilindiği gibi seçimlerin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararını yılbaşından hemen sonra kamuoyu ile paylaşmıştık.

- 18 Haziran milyonlarca gencin geleceğini ilgilendiren üniversite sınavı ile çakışan bir tarihtir. Yine bu tarih yüzbinlerce vatandaşımızın hac farizasını ifa etmek üzere mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu.

- İlk ve orta dereceli okulların seçim tarihinden hemen önce tatile girmesi sebebiyle her yıl olduğu gibi milyonlarca vatandaşımız memleketine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacaktı.

- Alternatif olarak 14 Mayıs tarihini teklif ettik. Bu tarihin milletimizin nezdinde hüsnü kabul gördüğünü biliyoruz.

- Ancak ülkemizin 6 Şubat'ta yaşadığı 2 deprem, Seçim tarihi ve çalışmalarını gündemimizden çıkardı. 11 ilde yüreklerimizi yakan can ve mal kayıplarına yol açtı.

- Depremin ilk günlerindeki ağır kış şartları ve hasar gören altyapı, işimizi hayli güçleştirmiş olsa da yol açarak insanlarımızın yardımına koştuk. 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremde 47 binin üzerinde insanımızı vefat ederken 115 binden fazla vatandaşımız da yaralı olarak kurtuldu.

HDP'ye hangi bakanlıklar verilecek? HDP'ye hangi bakanlıklar verilecek?

- Şehirlerimizi yerle yeksan eden afette milyonlarca vatandaşımız evini kaybederken, milyonlarca vatandaşımız da sarsıntılar sebebiyle evine giremez hale geldi.

- Cumhurbaşkanıyla, bakanlıklarıyla, belediyeleriyle STK'larıyla dost ülkelerinden gelen kardeşleriyle ilk gününden itibaren depremle uğraştık. Konteyner kentlerimizle, depremzedelerimize daha iyi barınma imkanları sağlıyoruz. Kalıcı konutlarımıza da her gün yeni temeller atarak devam ediyoruz.

- 319 bin haneyi tamamlayarak hemen hak sahiplerine teslim etmek. Toplamda 800 binden fazla konut barındıran, yıkık, yıkılacak 270 bin binayı ortadan kaldırarak depremde zarar gören şehirlerimizi sıfırdan kurmaktır.

Siyasi belirsizlikler deprem yaraları için...

- Biz tüm gayretimizi depremin yaralarını sarmaya vermişken seçim takvimi de işlemeyi sürdürüyordu. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yıkımın yaralarını saracak bir program uygulamamız gerekiyor. Siyasi gerilim ve belirsizlikler deprem yaralarının sarılmasına yönelik çalışmaların aksamasına yol açıyor. 

Onların hesaplarını milletin sırtına yükleyemeyiz

- Son bir haftada yaşananlar bu tehdidin ne kadar büyük olduğunu göstermeye yeter. Ülke yıkımın altında feryat ederken bir kesimin siyasi hesaplarını milletimizin sırtına yükleyemeyiz. Türkiye'nin vakit kaybına ve dikkat dağınıklığına tahammülü yok.

YSK seçim takvimini ilan edecek

- Üretimi ve istihdamı yükseltmek için ülkemizin seçim gündemini geride bırakması şarttır. Bu nedenle 14 Mayıs'ta seçimlerin yenilenmesi kararımızı uygulamaya geçiriyoruz. Biraz önce imzaladığımız kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla YSK seçim takvimini hazırlayıp ilan edecek. 

CHP'li vekil çıkıp garip garip konuşuyor

- Olayın ne kadar hızla devam ettiğini özellikle hatırlatmak istiyorum. Bİzim gündemimiz yine depremzede vatandaşlarımızın yaralarının sarılmasından oluşacak. Ana muhalefetin bazı temsilcilerinin garip garip konuşmalarını dinliyorum. Bizim bölgeye ne zaman gittiğimizden haberleri yok.

- İkinci gün deprem bölgesine ulaştım. Bir turu böyle tamamladıktan sonra ardından Devlet Bey ile buraları dolaşmaya başladık. Sayın Destici ile de dolaştık. Biz yaralıyız, dertliyiz; hanımefendi konuşuyor. Hatay milletvekiliymiş... Biz Cumhurbaşkanı olarak 11 ilde aynı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürdük.

Milletvekili aday ücretleri depremzedelere

- AK Parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusu yapacak herkes ilgili birimizce belirlenecek asgari yardım tutarını AFAD'ın hesaplarına yardım olarak yatıracaklardır. Yapacakları cömert bağışlar için hepsine şimdiden teşekkür ediyorum... 

- Bu seçim döneminde müziksiz bir kampanya yürüteceğiz. Bütün partiler de aynı çağrıyı yapıyorum.