Seçim sonrası birçok sektörde zam haberleri gelmeye devam ediyor. Sigara ücretlerine geçtiğimiz ay 5 TL zam yapıldı. Aradan yaklaşık bir ay geçmesine rağmen bir sigara grubu daha fiyatlarını güncelledi. Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, KT&G sigara grubuna 5 liralık zam geldiğini belirtti. Zamlı fiyat listesi 4 Temmuz itibarıyla geçerli olacak.

Diğer sigara gruplarına da birkaç gün içinde yeni zamların yapılabileceğini belirten Aybaş şunları söyledi: "Maliyet zammı, firma zammı, kur zammı hepsi yapılacak bunların. Alkollü ürünlerde yüksek oranda zam geçişi olacak. Çünkü her 6 ayda bir hem alkollü içeceklere hem de tütün ürünlerine ÖTV zammı yapılıyor."

Alkol zammı yüzde 30'u buldu

Aybaş, sigaraya gelen zamların süreceğine işaret ederken bir diğer zammın da alkole geldiğini duyurdu. Bir alkollü içki grubunun votka, viski ve tekila ürünlerine dün itibarıyla gelen zammın yüzde 25 olduğunu belirten Aybaş, bazı ürünlerde bu zammın yüzde 30’u bulduğunu söyledi.

100'lük viski 1200 liraya çıktı

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ise, son zamdan sonra viski fiyatlarının geldiği seviyeye dikkat çekti ve bir markanın 100 cl'lik viski fiyatının 1200 liraya çıktığını aktardı.

Öte yandan, mayıs ayında da rakı fiyatlarına zam gelmiş; 70’lik rakıya gelen zam oranı yüzde 7,5 olmuştu. 70’lik rakıda yılbaşından bu yana olan zam oranı ise yüzde 19 olarak gerçekleşmişti.

Zam sonrasında kt&g sigara fiyatları şöyle:

  • Esse White 40,00 TL
  • Esse Black 40,00 TL
  • Esse Brown 40,00 TL
  • Esse Blue 40,00 TL
  • Esse Xmell sigara fiyatı 40,00 TL
  • Esse Reserv sigara fiyatı 42,00 TL

Diğer sigara grupları henüz zam açıklamadı. Ancak önümüzdeki günlerde zam yapılması gündeme gelebilir.