Sigaraya Zam Yine Kapıda!

Sigara ve alkollü ürünlerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanun gereği Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) kadar artırılıyor. Temmuz ayı yaklaşırken yılın ilk 5 ayında Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 17.87 olduğunu göz önüne aldığımızda yılın ilk yarısında artışın yüzde 20'nin altında olmayacağı da neredeyse kesinleşti. Yıllık ÜFE artışı ise yüzde 57.68 seviyesinde. Peki hem yasa emrini hem ÜFE artışını göz önüne aldığımızda sigara ve alkollü ürünlerde nasıl bir ÖTV ve dolayısıyla fiyat değişikliği bizi bekliyor?

Sigara Fiyatları Ne Kadar Artabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yetkisini kullanmayacağını varsayarak sigara ve alkol üzerindeki ÖTV temmuzda yüzde 20 oranında artırılacak. Sigaradaki vergi sisteminin karmaşıklığı sebebiyle anlamak biraz zor olsa da her sigara paketinin ortalama yüzde 82'si vergiye gidiyor diyebiliriz.

Mevcut durumda asgari maktu vergi sigara başına 1,4249 lira ve 20 sigaralık pakette 28,5 lira yapıyor. Yüzde 20'lik artış ile paket başına 34,2 lira asgari maktu vergi tutarı olacak. Sigarada ayrıca ikinci vergi olarak paket başına 4,8 lira da maktu vergi var. Bu tutar da yüzde 20 artışla 5,8 lira olacak.

ABD Merkez Bankası Kararları Öncesinde Petrol Fiyatları Arttı: Motorine Zam Kapıda ABD Merkez Bankası Kararları Öncesinde Petrol Fiyatları Arttı: Motorine Zam Kapıda

Sigaraya Zamlar

Sigaranın vergisinde bir şart daha var. Satış fiyatının yüzde 57'sinin asgari maktu vergiden (34,2 liraya yükseleceğinin varsayıyoruz) daha az olmaması gerekiyor. Böylece ÖTV açısından sigaranın perakende satışı 60 liranın altında olamayacak. Şu anda bu rakam 50 lira ve en düşük sigara fiyatı da 56 lira. 10 liralık vergi artışı direkt yansıtılırsa en ucuz sigara da 66 lira olacak.

Vergi Oranı Neye Ulaşacak?

66 liralık sigarada 40 lira asgari maktu ve maktu vergi ödeniyor. 66 liralık perakende satış fiyatının 10 lirası da KDV. Böylece üç verginin toplamı 49,1 liraya kadar çıkıyor. 66 liranın 49,1 lirası vergi olunca vergi oranını da yüzde 82.5 olarak hesaplıyoruz.

Sigara-1

Kaçak Sigara Riskine Dikkat!

Sigara fiyatlarındaki artış, kaçak sigaraya ilginin artmasına neden olabilir. Bu durum da vergi kaybına yol açabilir. Sigara fiyatlarındaki artışın kaçak sigaraya olan talebi ne kadar artıracağı ise merak konusu.

Sigara ve alkoldaki ÖTV artışı, bu ürünlerin fiyatlarında da önemli artışlara neden olacak. En ucuz sigaranın fiyatının 66 liraya kadar çıkması bekleniyor. Bu durum, özellikle düşük gelirli vatandaşları zor durumda bırakabilir. Sigara fiyatlarındaki artışın kaçak sigaraya olan talebi ne kadar artıracağı ise merak konusu.