Türkiye 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine giderken anketler de peş peşe geliyor. Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, A Haber canlı yayınında "ilk defa açıklıyorum" diyerek henüz tamamlamadıkları anketin sonuçlarını paylaştı. Optimar anketinde Sinan Oğan ve Muharrem İnce'nin oy oranları yüzdelerinin küsüratlarıyla birlikte aynı çıkması dikkat çekti. 

Asgari ücrete zam geldi anket yapmak pahalandı

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, anket yapmanın maliyetlerinin de asgari ücrete gelen zamla birlikte artmasından yakındı. 3 bin 500 kişilik bir anketin maliyetinin yaklaşık 450 bin TL olduğunu anlatan Hilmi Daşdemir, "Biz bu rakamların 2 yıl önce 3'te 1'ine rahatlıkla yapabiliyorduk. Asgari ücret artmadığı zamanlarda.." dedi. 

Muharrem İnce ile Sinan Oğan eşit oydu

"Bu rakamları da ilk defa yayında söylüyorum" diyen Hilmi Daşdemir, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 47, Sayın Kılıçdaroğlu yüzde 42, Muharrem İnce 7.7, Sinan Oğan 7.7" dedi. 

Henüz tamamlanmamış anketin sonuçları...

Hilmi Daşdemir, Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'ndan 5 puan önde çıktığı anketle ilgili Hilmi Daşdemir, "Elimizde olan henüz tamamlanmamış bir araştırmamızın buraya gelmeden önce baktım sonuçlarına şu an sizinle ve izleyicilerimizde paylaştım" dedi.

5 bin kişilik araştırma

"5 bin kişiyle yaptığımız bir araştırmaydı, şu anda 4 bin 50 kişisi tamamlanmıştı" diyen Hilmi Daşdemir, "Kuvvetle muhtemel yine bir puan aşağı bir puan yukarı bu oranlarda sayın cumhurbaşkanı adaylarının oylarını biz kamuoyuyla paylaşmış olacağız" dedi.

Erdoğan'ın oyu AK Parti'den yüzde 8 fazla

AK Parti'nin oy oranıyla ilgili rakam vermeyen Hilmi Daşdemir, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın oy oranının partisinin yaklaşık 8-10 puan üzerinde olduğunu daha önceki yaptığımız araştırmalardan da görüyorduk" dedi.

CHP yüzde 26, MHP yüzde 8...

Bu durumda AK Parti'nin oy oranının yüzde 36-38 oranında olduğu anlaşılıyor. "MHP 8 puan civarında şu anda" diyen Hilmi Daşdemir, "CHP de yüzde 25-26 civarında" dedi.

İYİ Parti'de ciddi düşüş var

İYİ Parti'de ciddi bir düşüş olduğunu ifade eden Hilmi Daşdemir, "Yüzde 10-11'lerdeyken şu anda İYİ Parti'nin yüzde 7'lere kadar düştüğünü görüyoruz" dedi.

Yüzde 5 sandığa gitmeyecek

Hilmi Daşdemir, "Bu seçimde sandığa gidip oy kullanmayacak bir kesim var. Bunlar yüzde 5'lerde bazen 2,5'larda görülüyor" dedi.