Milli Eğitim Bakanlığı, ülke genelinde 81 ilin valiliklerine geçtiğimiz hafta gönderdiği yazıyla, sınıf anneliği uygulamalarına denetim getirilmesini talep etti. Bu doğrultuda bazı okullarda mevzuatta bulunmayan sınıf anneliği uygulaması kaldırılırken, bazıları ise isim değiştirerek sınıf temsilcisi olarak devam etmeye başladı.

Velilerin şikayetleri arasında gerekçe belirtmeden para toplama, izin almadan derslere dahil olma gibi durumlar yer alırken, bu durum bazı veli grupları arasında hassasiyet yarattı.

Uzmanlara göre, sınıf anneliği uygulaması bazı çocukların dışlanmış hissetmesine yol açabilir. Psikolog Hacer Yücetürk Şahin, özellikle annesi çalışan veya okula sadece veli toplantılarında uğrayabilen ailelerin çocuklarının, sınıf annesi ve diğer çocuklar arasında yalnızlık ve dışlanmışlık hissi yaşayabileceğini belirtti.

Konya'da Sessiz Sedasız Sosyal Devrim Konya'da Sessiz Sedasız Sosyal Devrim

Milli Eğitim Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği yazıda, öğretmen dışındaki kişilerin sınıfa müdahalesinin eğitim kalitesini olumsuz etkileyebileceği vurgulanarak, sınıf annesi ve benzeri adlar altındaki uygulamalara izin verilmemesi istendi.

Bu gelişmelerle birlikte, sınıf anneliği uygulamalarına yönelik tartışmalar ve uygulamanın adının değiştirilerek devam edilmesi, veliler arasında farklı bakış açılarıyla karşılanmaya devam ediyor.