Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma ve 45 binden fazla can kaybına neden olan depremlerin ardından yapılan anketlerle ilgili tartışma sürerken, Optimar Araştırma depremden sonra yaptığı anketi yayınladı. Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi'nin aktardığı Optimar anketinde depremle ilgili çok çarpıcı sonuçlar çıktı. İşte Hilmi Daşdemir'in sahibi olduğu Optimar'ın deprem sonrası yaptığı o anketten çarpıcı sonuçlar... 

Optimar’ın 19-23 Şubat tarihleri arasında 26 ilde toplam 2 bin kişi üzerinde yaptığı ankette en önemli sorun olarak ekonomi ve geçim sıkıntısı yerini yüzde 67.3 ile depreme bırakmış durumdu. İkinci sırada ise yüzde 18.1’le ekonomi geliyor.

11 şehrimizin yıkıldığı, 50 bine yakın insanımızın hayatını kaybettiği deprem felaketi sonrası ortaya çıkan sorunu kimin çözeceği sorusuna ankete katılanların yüzde 29.3’ü “AK Parti” çözer cevabı vermiş. “CHP” diyenlerin oranı yüzde 19.1. “HDP” çözer diyenler yüzde 6 çıkarken, onu yüzde 5.6’yla “İYİ Parti” takip ediyor. “MHP” diyenlerin oranı ise yüzde 2.3 çıkıyor.

Deprem sorununu hiçbiri çözemez diyenler

Ankette bir nokta daha dikkatimi çekti. İkinci sırada çıkan veriye hem iktidarın hem muhalefetin dikkat etmesi gerekiyor. Ankete katılanların yüzde 21.3’ü “Hiçbiri çözemez” diyor. Bu siyasete olan güvensizliği yansıtması açısından çarpıcı bir veri.

Deprem sonrası zamanında müdahale edildi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin ilk günlerinde yeterince yardım götüremediklerini belirterek Adıyaman halkından helallik istemişti. Optimar, ankete katılanlara “Deprem sonrası yapılan müdahalenin tüm illerde zamanında ve doğru yapıldığını düşünüyor musunuz?” diye sormuş. Ankete katılanların yüzde 64.7’si zamanında ve doğru müdahale yapılmadığını düşünüyor. Zamanında müdahale edildi diyenlerin oranı ise yüzde 35.3’te kalıyor.

Deprem sonrası yapılan yardımlar

Peki deprem sonrası yapılan yardımlar yeterli bulunuyor mu? Ankete katılanların yüzde 36’sı “Yeterliydi” diyor. “Oldukça yeterli” diyenlerin oranı ise yüzde 8.4 çıkıyor. “Yetersizdi” diyenler yüzde 24.2 çıkarken, “Oldukça yetersiz” diyenlerin oranı yüzde 9.3’te kalıyor. “Orta” diyenler ise yüzde 22.2 çıkıyor.

Deprem üzerinden siyaset yapılması

“Deprem konusunun siyaset konusu yapılmasını nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüze 73.7’si “Olumsuz buluyorum” yanıtını veriyor. “Olumlu buluyorum diyenlerin oranı ise yüzde 14.4’te kalıyor. 

Hangi lider deprem bölgesini ayağa kaldırır?

Optimar’ın anketinde “Depremden sonraki süreçte parti liderlerinden hangisinin hasarın giderilmesinde daha başarılı olduğunu düşünüyorsunuz?” diye sorulmuş. Ankete katılanların yüzde 49.7’si Erdoğan diyor. Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 12.7 çıkıyor.

Muharrem İnce yükseldi, Ümit Özdağ battı

Deprem sonrası bölgeyi ayağa kaldıracak liderler sıralamasında Muharrem İnce diyenler yüzde 6.1’le üçüncü sırada geliyor. Depremden kaos çıkarmak için her türlü yola başvuran Ümit Özdağ ise ankette sıralamaya bile girememiş.