Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren cep telefonları için önemli bir düzenlemeye imza attı. Yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile, 1 Ocak 2024'ten itibaren kesintisiz olarak 1 yıl süreyle kullanılmayan cep telefonlarının iletişim bağlantısı 24 saat içinde kesilecek ve cihaz bilgileri siyah listeye dahil edilecektir.

Bağlantı Kesme Süresi 1 Yıla İndirildi

Daha önce 7 yıl süreyle kullanılmayan cihazların bağlantısı kesilirken, bu süre 1 Ocak 2024 itibariyle yalnızca 1 yıla indirildi. Bu kapsamda, BTK'nın veri tabanında yer alan ve kesintisiz 1 yıl süreyle kullanılmayan cep telefonlarının iletişim bağlantısı 24 saat içinde otomatik olarak kesilecek ve cihaz bilgileri siyah listeye alınacak.

eski-telefonlar-hakkinda-karar

Siyah Listeye Alınan Cihazların Geleceği

Siyah listeye alınan cihazların sahipleri için ise birkaç seçenek sunuluyor. Eğer siyah listeye alınan bir cihazın son kullanıcısı, BTK kayıtlarıyla uyuşmuyorsa, cihazın IMEI numarasının tekrar kayıtlı hale getirilmesi için başvuru, cihazın ithalatçısı veya imalatçısı aracılığıyla yapılabilecek. Cihazın ithalatçısı veya imalatçısının tasfiye veya terkin edilmiş olması durumunda, gerekli bilgi ve belgeler tamamlandığında BTK'ya başvuru yapılabilir.

Bu yeni düzenleme ile amaçlanan, elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınması ve kullanılmayan, kaçak, kayıp, çalıntı, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş veya başka cihazlara kopyalanmış cep telefonlarının izlenmesi ve kontrol edilmesidir. Bu sayede, elektronik iletişim güvenliği ve düzenlemeleri korunmaya çalışılacaktır.