Ücretsiz Doğalgaz Uygulaması Devam Ediyor

Nisan ayında başlayan ücretsiz doğalgaz uygulaması, Karadeniz'de bulunan 710 milyar metreküplük doğalgaz rezervlerinin Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi'nde karaya çıkarılmasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uygulama kapsamında konut, ibadethane ve Cemevi abonelerinden bir ay boyunca doğalgaz ücreti alınmayacağını ve 25 metreküplük doğalgazın 1 yıl boyunca ücretsiz olacağı müjdesini vermişti.

Milyonlarca Vatandaş Fatura Ödemedi

Geçen yaz aylarında tüketimi 25 metreküpün altında kalan milyonlarca vatandaş, bu dönemde doğalgaz faturası ödemezken, toplamda 3.2 milyar metreküp doğalgaz bedeli Hazine tarafından karşılandı. Bu süreçte, destek miktarı 16 milyar TL'ye ulaştı.

1 Mayıs 2024'e Kadar Devam Ediyor

Karadeniz gazında ücretsiz 25 metreküp doğalgaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. Ancak yaklaşan kış aylarıyla birlikte, 25 metreküpü aşan tüketimler için fatura çıkarılmaya başlanacak.

karadeniz-gazi

Yaklaşan Kış Ayları İçin Dikkat

Kış aylarında ısınmak için doğalgaz kullanacak olan hanelerde, 25 metreküpü aşan tüketimler için faturalar yeniden çıkarılacak. Devlet, vatandaşın faturalarında 1 Mayıs 2024'e kadar her ay yalnızca 25 metreküp tüketimi karşılayacak. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları ise kendi satın aldıkları gazdan ön tüketim yapacaklar, yeni yüklemeye gittiklerinde 25 metreküp hak edişleri kartlarına ücretsiz yüklenerek mahsuplaşma yapılacak.

Devletin Toplam Destek Miktarı 43 Milyar TL'yi Aşıyor

Bu ücretsiz doğalgaz çalışması kapsamında devlet, vatandaşların faturalarına Mayıs 2024'e kadar toplamda 43 milyar TL'lik katkıda bulunmuş olacak. Geçen yıl, enerji desteği 200 milyar TL'yi aşmışken, bu yıl bu desteğin 394 milyar TL'ye çıkması bekleniyor. Devlet, doğalgaz ve elektrik faturalarının bir kısmını sübvanse etmeye devam ediyor.