Türkiye Tarihindeki En Büyük Halka Arz Rekoru

Türkiye'nin önde gelen gıda şirketlerinden TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Türk işadamı Ertuğrul Kurdoğlu tarafından kurulan ve Atatürk Barajı gibi milli projelere imza atan bir şirketin mirasını taşıyor. Şirket, 29 yıldır büyük başarılar elde ederek Türkiye'nin TL bazındaki en büyük halka arzını gerçekleştirdi.

TAB Gıda'nın Başarı Hikayesi

TAB Gıda, kendi markaları ve dünya çapında ün kazanmış ürünlerle yerli bir şirket olarak Türkiye'deki tüketicilere hizmet veriyor. Şirket, halka arz sürecinde gördüğü büyük ilgiyle bir rekora daha imza attı. 18-19-20 Ekim tarihlerinde gerçekleşen halka arzda, 1 TL nominal değerli paylar 130 TL'den talep gördü.

Halka Arzın Detayları

Toplam 52 milyon 500 bin TL nominal değerli payın tamamının satışı sonucunda halka arz büyüklüğü 6,8 milyar TL olarak gerçekleşti ve halka açıklık oranı yüzde 20,09 oldu. Yurt içi kurumsal yatırımcılardan 4,2 kat talep gelirken, yurt içi bireysel ve grup çalışanlarından oluşan yatırımcılardan 2,1 kat talep alındı.

Dağıtım sonucunda, payların yüzde 78,1'i yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 20'si yurt içi kurumsal yatırımcılara, geriye kalanı ise Grup çalışanlarına tahsis edildi. TAB Gıda'nın payları artık TABGD koduyla Borsa İstanbul'da işlem görüyor.