Ticaret Bakanlığı, tavuk eti fiyatlarındaki fahiş artışa karşı harekete geçti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tavuk eti ihracatının 1 Mayıs 2024 tarihinden 31 Aralık 2024 tarihine kadar, aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise bu yıl sonuna kadar 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırılacağı duyuruldu.

Bakanlık ayrıca, tavuk eti ürünleri satışlarındaki fiyat artışlarını inceledi ve 16 üretici firmaya Ticaret Bakanlığı müfettişlerince denetimler gerçekleştirildi. Söz konusu denetimler sonucunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından aykırılık yaptığı tespit edilen 8 firma hakkında idari para cezaları verildi.

Erdoğan'dan Asgari Ücrete Ara Zamda Kötü Haber: Taviz Yok Erdoğan'dan Asgari Ücrete Ara Zamda Kötü Haber: Taviz Yok

Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere ilgili resmi kuruluşlar ve sektörel kuruluşlar ile koordinasyon halinde çalışarak, ülkemizin tarım ürünleri politikaları ve gıda ürünlerinin iç ve dış ticaretinde yapılan düzenlemelerin temel amaçlarının yurt içi üretim ve tüketim dengesinin korunması, gıda arz güvenliğinin önündeki tehditlerin bertaraf edilerek ülkemizde sürdürülebilir gıda arzının sağlanması olduğunu vurguladı.

Bakanlık, önümüzdeki dönemde de gıda arzının ve güvenliğinin korunması, halkımızın gıdaya makul fiyatlarla ulaşımının kolaylaştırılması ve gıda piyasalarında oluşabilecek spekülasyonların önlenmesine yönelik çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.