Türkiye Büyük Millet Meclisi, Akbelen'deki çevre katliamını ele almak üzere 8 Ağustos'ta olağanüstü toplanma kararı aldı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un, muhalefetin yoğun talebi üzerine yaptığı çağrı ile TBMM Genel Kurulu, Anayasa'nın 93'üncü ve Meclis İçtüzüğü'nün 7'nci maddeleri gereğince 8 Ağustos 2023 Salı günü saat 15.00'te toplanacak.

Muhalefet partileri, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu ile Cumhuriyet Halk Partisi listelerinden seçilen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti (DP), Saadet Partisi (SAADET) ve Gelecek Partisi milletvekilleri, Akbelen'de yaşanan çevre tahribatını gündem yapmak amacıyla TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı.

Konuyla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, yaptığı açıklamada, "Akbelen'de yaşananları görüşmek üzere TBMM'yi 8 Ağustos'ta olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Olağanüstü toplantı dilekçemizi bugün Meclis Başkanlığı'na sunuyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu gelişme, Akbelen ormanında gerçekleşen ağaç kesimleri ve çevre tahribatının Türkiye gündemine taşınması açısından büyük bir önem taşıyor. Daha önce 25 Temmuz Salı günü ekonomide yaşanan gelişmeler ve zamların ele alınması için olağanüstü toplanan Meclis, şimdi de çevre kirliliği ve doğal yaşam alanlarının korunmasının önemini vurgulayan bir toplantıya ev sahipliği yapacak.