Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu, 28. Yasama Dönemi'nin başladığı 15 Mayıs 2023 tarihinden itibaren 15 Kasım 2023'e kadar 5 bine yakın başvuru aldı. Komisyona yapılan müracaatların yüzde 90'ı elektronik posta yoluyla gerçekleştirildi.

Komisyona gelen dilekçeler arasında ilginç talepler de yer aldı. Konya'da yaşayan bir kişi, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınların emekli olabilmesine imkan sağlanmasını talep etti. Komisyon, söz konusu talebin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik veya yeni yasal düzenlemeler yapılmasını gerektirdiği gerekçesiyle işleme almadı.

Başvurular arasında İsrail'in Gazze'deki saldırılarının durdurulmasına yönelik de birçok talep yer aldı. Vatandaşlar, Türkiye'nin İsrail'e nota vermesi, Filistin için gönüllü askerlik uygulaması başlatılması, İsrail'e ait tüm ürünlerin yasaklanması, İsrail Büyükelçiliğinin kapatılması, İsrail ile çifte vatandaşlığı bulunan Türklerin vatandaşlıktan çıkarılması ve Gazze için kan bağışı kampanyası başlatılması gibi taleplerle Komisyona başvuru yaptı.

Komisyona gelen diğer ilginç başvurular arasında şunlar yer aldı:

  • Kripto para piyasasındaki dolandırıcılıkla mücadele edilmesi
  • Gıda israfına neden olduğu gerekçesiyle serpme kahvaltının yasaklanması
  • Camilerden günün her saatinde istifade edilebilmesi için her mahallede bir caminin nöbetçi olarak açık kalması
  • Yat sahiplerinden ek MTV talep edilmesi
  • Sokaklarda kutlama organizasyonlarının yapılmaması

Komisyon, bu başvuruların da incelemesini sürdürüyor.