Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5'a yükseltti. Bu kararla birlikte TCMB, son Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından 7 ayda 34 puanlık faiz artışı yapmış oldu.

Bayrama Büyük İndirimle Giriyoruz Bayrama Büyük İndirimle Giriyoruz

TCMB, kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarında ise değişiklik yapmadı. Açıklamada, "Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir. Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır." denildi.

Bu kararla birlikte, kredi kartı gecikme faizi yüzde 22,75, asgari tutarın gecikme faizi yüzde 27,75, kart aidatı yüzde 2,00 ve üye işyeri komisyonu yüzde 0,35 olarak kalacak.

Ekonomistlere göre, TCMB'nin faiz artışına devam etmesi, enflasyonun kalıcı olarak düşmesini sağlayabilir. Ancak, faiz artışları, kredi faizlerini de artırarak ekonominin yavaşlamasına neden olabilir.