Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Thodex kripto para borsası kurucusu F.Ö.'ün davasında, hakkında 40 bin 462 yıl hapis cezası istendiği öğrenildi. Dava kapsamında F.Ö. ve kardeşi S.Ö. dahil olmak üzere toplamda 7'si tutuklu 21 sanık yargılanıyor.

Cumhuriyet savcısının bir önceki celse verdiği mütalaada, F.Ö.'ün "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Örgüt kurma ve yönetme" suçlarından 40 bin 462 yıl cezalandırılmasını talep ettiği belirtildi. Duruşma, 30 Ağustos tarihinde Arnavutluk'ta yakalanan F.Ö.'ün katılımıyla saat 10.00'da başladı.

F.Ö. savunmasında, öncelikle avukatlarının savunmalarını desteklediğini ifade etti. Adaletin tecelli etmesi gerektiğini vurgulayarak ülkenin zorbalıkla yönetilmediğini söyledi. F.Ö., Thodex'in sadece bir şirket olduğunu, iflas ettiğini ve suç örgütü oluşturmanın söz konusu olmadığını savundu. Kendisini dünya genelindeki tüm kurumları yönetebilecek kadar zeki olarak tanımladı ve suç örgütü kuracak olsa daha profesyonel bir şekilde hareket edeceğini iddia etti.

F.Ö. ayrıca dosyanın bu aşamaya gelmesinin nedeninin, Türkiye ve başka ülkelerden aldığı bakanlarla çekilmiş fotoğraflarının olduğunu belirtti. Medyada adı geçen hiçbir bakanla ilişkisinin olmadığını iddia ederek, bu iftiraların milletvekilleri ve bakanlara atıldığını söyledi. Thodex'in battığını ve bu kaostan faydalananların olduğunu ifade etti.

F.Ö.'ün savunması, Türk halkının yakından tanıdığı Musa Eroğlu'nun seslendirdiği "Yolun Sonu Görünüyor" türküsünden bir dörtlükle son buldu. Şu sözlerle savunmasını tamamladı: "Geçtim dünya üzerinden, ömür bir nefes derinden. Bak feleğin çemberinden yolun sonu görünüyor. Ezrailin gelir kendi, ne ağa der ne efendi. Sayılı günler tükendi yolun sonu görünüyor."

Duruşma, diğer sanıkların savunmalarının devam etmesiyle sürüyor.

Editör: Haber Merkezi