Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizlerini artırma süreci, bankaların da kredi faiz oranlarını yükseltmelerine neden olmuştu. Bu artışın etkisi, Türkiye'nin yerli otomobili TOGG için verilen özel taşıt kredisine de yansıdı. Kamu bankaları, TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99'dan yüzde 1,59'a yükseltti.

30 Nisan'da teslimatları başlayan yerli otomobil TOGG, 5 Temmuz'da yüzde 27'lik bir zamla gündeme gelmişti. Ardından otomotiv sektöründe katma değer vergisinin yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarılmasıyla fiyatlar bir kez daha artış gösterdi.

Son birkaç ay içerisinde iki defa zamlanan yerli otomobilde, örneğin Togg T10X modelinin "V1 RWD" standart menzilli versiyonunun fiyatı 953 bin TL'den 1 milyon 227 bin 500 TL'ye çıkarıldı. Bu çifte zam sürecinin ardından TOGG'a özel sağlanan taşıt kredisi faiz oranlarında da artış yaşandı.

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 25'e yükseltmesi, bankaların genel kredi faiz oranlarını yükseltmelerine sebep oldu. Otomotiv Gazetecisi Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kamu bankalarının sağladığı TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarının yükseldiğini belirtti.

Özpeynirci, "Kamu bankaları bugün itibarıyla TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarını %0,99'dan %1,59'a yükseltti. Bildiğiniz gibi TOGG alacak sayısı belli ve aylardır bekliyorlar. Bazıları geçtiğimiz aylarda gelen zamlı fiyatla alacak, bazıları da faiz oranı değiştiği için ikinci kez zamlanacak bir fiyatla alacak. Yani kapora yatırıp sipariş veren birçok kişinin martta TOGG'u alabilecek gücü varken; bugün önemli bir kısmının bu gücü kalmadı. Not: 16 Ağustos itibarıyla teslim edilen TOGG sayısı 2344 adede ulaşmıştı" ifadelerini kullandı.

Bu doğrultuda daha önce TOGG almak için 4 yıllık vadede 1 milyon TL kredi çeken bir kişi, ayda 28.000 TL taksit öderken, yeni faiz oranlarıyla birlikte 33.000 TL taksit ödeyecek.

Fiyat ve Faiz Oranları Hesaplama Tablosu:

TOGG Modeli Önceki Fiyat (TL) Yeni Fiyat (TL) Önceki Faiz Oranı (%) Yeni Faiz Oranı (%) Eski Aylık Taksit (TL) Yeni Aylık Taksit (TL)
Togg T10X "V1 RWD" 953,000 1,227,500 %0,99 %1,59 28,000 33,000

Yukarıda verilen bilgilere göre, TOGG'a özel taşıt kredisi faiz oranlarının artışı, araç alım maliyetlerinde önemli bir etkiye neden olmuştur.