Ticaret dünyası, başarıların yanı sıra zorlu sınavlara da ev sahipliği yapar. Bazı markalar bu sınavları başarıyla geçerken, bazıları da maalesef dayanamayarak iflas bayrağını çeker. Türkiye'nin ticaret arenasında bir zamanlar boy göstermiş bazı köklü markalar da ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalarak, ticari faaliyetlerine son verdi. İşte, bu markaların hikayeleri:

ZEKİ TRİKO: 1958 yılında kurulan Zeki Triko, plaj giyim ürünleri alanında uzun yıllar büyük başarılar elde etti. Adriana Lima ve Naomi Campbell gibi ünlü modellerle çalışmış bir marka olarak tanınıyordu. Ancak, iflasının ardında işlerin kötü gitmeye başlaması ve şirketin küçülmeye başlaması gibi faktörler vardı. 2021 yılında Zeki Triko'nun faaliyetlerine son verildi ve markaları icradan satıldı.

seven-hill

SEVEN HILL: 1997 yılında kurulan Seven Hill markası, Türkiye'deki hazır giyim sektöründe büyük bir oyuncuydu. Ancak, 2013 yılında mali sıkıntılar baş gösterdi ve kurucu Bektaş Özbek'in intihar girişiminde bulunmasıyla daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. 2015 yılında, yaklaşık 80 milyon TL borçla iflas etti.

rodimood

RODİMOOD: Yaklaşık 130 mağazası ve 1800 çalışanı bulunan RodiMood, 2013 yılında 70 milyon TL'ye yakın borcu nedeniyle iflas kararı aldı.

ULUSOY ULAŞIM: 82 yıllık bir firma olan Ulusoy Ulaşım, 2019 yılında mali sıkıntılar sebebiyle iflas etti.

YÖRSAN: 1964 yılında kurulan Yörsan, süt ve süt ürünleriyle tanınan bir markaydı. Ancak, 2019 yılında konkordato ilan etti ve 2020 yılında iflasına karar verildi, Matlı Holding tarafından satın alındı.

yorsan

BORAJET: 2007 yılında kurulan Borajet, 2016 yılında mali sıkıntılar nedeniyle SBK Holding'e satıldı ve bir yıl sonra iflas etti.

ATLASGLOBAL: 2001 yılında kurulan Atlasglobal, 2021 yılında iflas kararı aldı, ancak daha sonra bu karar kaldırıldı. Ancak, 2023 yılında tekrar iflas etti.

goldas

GOLDAŞ: 1993 yılında kurulan Goldaş, birçok alacak davası ve Fransız Societe General Bankası ile yaşadığı sorunlar nedeniyle 2013 yılında iflas etti.

Ayrıca, İnci Deri, Tekin Acar Kozmetik, Lunch Box, Beta Ayakkabı, Hakan Çanta, Fleetcorp, Haan.gar Ayakkabı, Askam, Abbate, Uzel Traktör, Coşgun Süt Ürünleri, Hacı Sayid, Asdin Tekstil, Aygün Alüminyum, Detur gibi birçok Türk markasının da ekonomik zorluklar nedeniyle iflas bayrağını çektiği görülüyor.

Türkiye'nin ticaret dünyasında, bu markaların iflasları, iş dünyasının ne kadar zorlu ve değişken olduğunu bir kez daha gösteriyor.