Türkiye, EURO 2024 Son 16 Turu'nda Leipzig'de oynanan maçta Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükselme başarısını gösterdi. Maçta Türkiye'nin iki golünü atan Merih Demiral, gol sevincinde 'Bozkurt' işareti yaparak dikkatleri üzerine çekti. UEFA, bu hareketin ardından Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması başlattığını açıkladı.

UEFA'nın Açıklaması ve Soruşturmanın Ayrıntıları

UEFA, yaptığı açıklamada "Avusturya ile Türkiye arasında 2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası son 16 turu maçıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışıyla ilgili olarak UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca bir soruşturma açılmıştır" ifadelerine yer verdi. Bu açıklama, UEFA'nın disiplin yönetmeliklerine aykırı olabilecek davranışlar konusunda hassas olduğunu göstermektedir.

Memur Maaşlarına Temmuz Zammı: Kimi Memurlar 60 Bin Lirayı Geçecek! Memur Maaşlarına Temmuz Zammı: Kimi Memurlar 60 Bin Lirayı Geçecek!

Merih Demiral'ın Açıklamaları

Maçın ardından gol sevinci hakkında konuşan Merih Demiral, "Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissettim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum. Bütün taraftarlarımız bizimle gurur duyuyor. Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi, çok mutluyum" şeklinde konuştu.

Almanya İçişleri Bakanı'nın Tepkisi

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Merih Demiral'ın gol sevinci ile ilgili sert bir açıklama yaparak, "Stadyumlarımızda aşırı sağ sembollere yer yok. Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılığa alet etmek kabul edilemez" ifadelerini kullandı. Bu açıklama, Almanya'nın spor etkinliklerinde aşırı sağ semboller konusundaki hassasiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Editör: Haber Merkezi