Elektrikli araçlara talep artıyor, fiyatlar 1 milyon TL'nin üzerinde

Türkiye'de Ocak ayında araç fiyatları yüzde 2.6 düşerken, şubat ayında ise sadece yüzde 0.5 arttı. İkinci el araçların ortalama fiyatı ise 675 bin 580 TL olarak belirlendi.

Zorunlu Trafik Sigortasına Zam Yine Geldi! Haziran'da Fiyatlar Daha da Artabilecek Zorunlu Trafik Sigortasına Zam Yine Geldi! Haziran'da Fiyatlar Daha da Artabilecek

İlanlarda en yoğun ilgiyi 10-15 yaş aralığındaki araçlar aldı. Marka ve model sıralamasında ise ilk üç sıra değişmedi; en çok ilanı Fiat, Renault ve Volkswagen aldı. Model bazında ise en çok ilan verilen araçlar Clio, Astra ve Megane oldu.

Elektrikli Araçlara Talep Artıyor

Elektrikli araçlara talep ise gün geçtikte artıyor. Özellikle son dönemde Çin menşeli elektrikli araçlar Türkiye ve dünya pazarına hızlı bir giriş yapmıştı.

Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, elektrikli araçlarda her geçen yıl artan bir satış grafiği görüldüğünü söyledi. Bayram, "2021'de 2 bin küsürlerdeydi, 2022'de 8 bin adet olmuştu. Geçen yılda 65 bin civarında bir artış gördük. Bunun en önemli unsuru TOGG ve Tesla oldu" dedi.

Togg-1

En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araç Modelleri

Şu anda Türkiye'de en çok tercih edilen elektrikli araç modelleri şunlardır:

  • TOGG
  • BMW
  • Mercedes
  • Kia
  • Hyundai
  • MG
  • Renault

1 Milyon TL'nin Altında Elektrikli Araç Var mı?

Şu anda 1 milyon TL'nin altında gerçek bir kullanıcı için elektrikli araç bulunmuyor. Elektrikli araçlarda en çok cezbeden kısım menzil. Şu anda kullanıcıların ortalama 400 km menzil talebi var. Bu menzile karşılık gelen 1 milyon TL'nin altında otomobil ise bulunmuyor.

En Ucuz Elektrikli Araç Hangisi?

Şu anda Türkiye'de en ucuz elektrikli araç MG ZS EV modeli. Bu modelin fiyatı 1 milyon 199 bin TL. MG ZS EV'yi Hyundai Kona Electric ve Ioniq Electric modelleri takip ediyor. Volvo'nun XC40 Recharge Pure Electric modeli ise 1 milyon 689 bin TL fiyat etiketiyle en pahalı elektrikli araç modellerinden biri.