Tarım ve Orman Bakanlığı (TMO), Türkiye'de bu yılki mısır hasadının Ağustos ayının ilk haftasında Adana ve Hatay bölgelerinde lokal olarak başladığını, ülke genelinde ise hasadın bugün itibariyle yaklaşık %8 seviyelerine ulaştığını açıkladı. Mısır hasadının başlangıcından itibaren piyasaların yakından izlendiği ve piyasa seyrine göre TMO politikalarının oluşturulduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan tahminlere göre, 2023 yılı mısır üretiminin geçen yıla kıyasla aynı seviyede, yani 8,5 milyon ton olması öngörülüyor. Bu çerçevede, TMO tarafından mısır alım fiyatı ton başına 6.000 TL olarak belirlendi.

TMO'nun mısır alımlarıyla ilgili detaylar da açıklandı. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerin üretim miktarlarının tamamının satın alınacağı belirtildi. TMO, Türkiye genelinde bulunan işyerlerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda mısır alım faaliyeti göstereceği açıklandı. Aynı zamanda, TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketlerinin bilgilerinin TMO resmi internet sitesinde yayınlandığı ve üreticilerin bu depolara teslim ettikleri ürünleri Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) şeklinde TMO'ya satabileceği belirtildi.

Mısır üreticilerinin uzun süre beklemesini engellemek amacıyla uygulanan randevulu alım sistemine de devam edileceği duyuruldu. Randevuların yarından itibaren alınabileceği ve TMO işyerlerinde 24 Ağustos 2023 tarihinden itibaren, lisanslı depolar üzerinden ise 28 Ağustos 2023 tarihinden itibaren randevulu alımların başlayacağı belirtildi.

Ürün bedeli ödemelerinin ürün teslimatından (TMO ve ELÜS) itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağı açıklandı.

Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticilere ise çeşitli destekler sağlanacağı belirtildi. Bu destekler arasında %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, nakliye desteği, analiz desteği ve sıfır faizli kredi imkanlarının bulunduğu ifade edildi.

Haberde, üreticilerin alım süreciyle ilgili dikkat etmeleri gereken hususlar da vurgulandı. Bu hususlar arasında ÇKS bilgilerini güncellemek, randevu almak, anlaşmalı bankaların kartları veya hesap numaralarını kullanmak, lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin ELÜS işlemi için gereken hesap açma işlemlerini yapmak yer aldı.

Üreticiler, TMO işlemleriyle ilgili detaylı bilgileri resmi internet sitesi (www.tmo.gov.tr), TMO işyerleri ve Alo Ürün Hattı ([312 416 34 10 (8 hat)]) üzerinden edinebilecekleri konusunda bilgilendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni mısır hasat döneminin ülke ve millete hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu.

2022 TMO MISIR TABAN FİYATI NE KADAR, KAÇ LİRAYDI?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 2022 senesinde mısır hasadı için belirlenen taban fiyat 5 Bin 700 TL olarak ilan edilmişti.

Editör: Haber Merkezi