12 Eylül 2022'de başlayan 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemi bugün sona eriyor. Yaklaşık 19 milyon öğrenci, eğitim-öğretim yılının yarıyıl tatilini yapmak üzere bugün karnelerini alacak.

KIŞ OKULLARI BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçen yıl düzenlediği yaz okulu kapsamını genişleterek, bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde de ücretsiz kurs açacak. Bu kapsamda, ilk kez "kış" döneminde de uygulanacak ücretsiz kurslar, öğrencilerin bugün karne almasının ardından yarın başlayacak ve 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek. Ücretsiz kurslar, bilim, sanat, matematik ve İngilizce olmak üzere 4 alanda açılacak. Öğrenciler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabilecek.

UZMANLARDAN HEDİYE UYARISI

Diğer yandan iki haftalık sömestr tatiline çıkan öğrenciler karne kadar karne hediyesi için de sabırsızlanıyor. Çocukların bir kısmı eğlenceli bir tatil beklerken bir kısmı da hediye istiyor. Ancak uzmanlar aileleri maddi değeri yüksek hediyeler konusunda uyarıyor.

Çocuk Gelişim Uzmanı Yasemin Başlı, “Çocukluk döneminde buna alıştırırsak karşılığında maddi doyuma ulaşmadığı hiçbir şeyi çocuk yapmaz. Motivasyon hediyeye göre daha faydalı. Sinema, tiyatro gibi etkinlikler daha doğru olur” dedi.