Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada dar gelirli vatandaşlara vatandaşlık maaşı adı altında bir maaş bağlanacağı ve aile destek parası alan vatandaşlara, yeni dönemde vatandaşlık maaşı verileceği bildirildi.

Konu ile ilgili AK Parti'den yapılan açıklamada dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım adı altında desteklerin yeni dönemde de süreceği, Aile Destek programının yeniden düzenleneceği ve sosyal yardımların yeni bir yaklaşımla yeniden tasarlanacağını, buna koruyucu önleyici sosyal yardım kalkanı bileşeninin eklenerek yoksulluk sınırına yakın ailelere destek verileceği, destek verilmemesi durumunda yoksulluk sınırına düşecek ailelere nakdi destek ödemesi yapılacağına yer verildi. Yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Yoksullarla beraber yoksulluk riski altında bulunan vatandaşlarımızı da yoksulluğa düşmeden sosyal yardımlar, istihdam bağlantısı ve çeşitli mekanizmalarla destekleyerek sosyal yardımları yeni bir yaklaşımla yeniden tasarlayacağız

Türkiye Aile Destek Programımıza “Koruyucu Önleyici Sosyal Yardım Kalkanı” bileşenini ekleyerek yoksulluk sınırına yakın olan ve destek sağlanmadığı takdirde yoksulluğa düşecek ailelerimize nakdi destek sağlayarak yoksulluğa düşmelerini önleyeceğiz"

VATANDAŞLIK MAAŞI VERİLECEK

Aile destek programı kapsamında destek ödemesi alan vatandaşların bu ödemeleri sona erdi. Geçen ay son ödemeler alındı. Yeni dönemde ise bu desteği alan vatandaşlara vatandaşlık maaşı bağlanacak ve destek, sürekli olarak vatandaşların hesaplarına yatırılacak.

VATANDAŞLIK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Vatandaşlık maaşı ile ilgili açıklamasında önceki Bakan Derya Yanık şu şartları vermişti: "Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. Bütünleşik sosyal yardım sistemimiz BM ölçeğinde de iyi uygulama örneklerinden birisi kabul edildi. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, herhangi bir vatandaşımız 'Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum' diye müracaat ettiğinde; 'Hanesinde kaç kişi var? Engelli var mı, yaşlı var mı? Çocuk var mı? Geliri olan kaç kişi var? Gelir miktarı ne kadar?' bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiğimiz, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var. Koruyucu ve önleyici sosyal yardımların tespiti noktasında bu sürecimizi işleteceğiz. Aynı aileden birkaç kişi bu maaştan faydalanabilecek. Sosyal yardımlarımız hane temellidir"