Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yapılan son düzenlemelerle, Türkiye'de pek çok vergi ve harca zam geldi. Temmuz ayında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV ve KDV zammıyla birlikte, yurt dışından getirilen telefonların kayıt harcı da önemli ölçüde artırıldı. Ayrıca, kurumlar vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi de yeni düzenlemelerle zamlandı.

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, yapılan düzenlemeler sonucunda alkol ve tütün ürünlerinde de tekrar bir ÖTV artışının muhtemel olduğunu açıkladı. Dr. Bingöl, 2010 yılından bugüne gerçekleşen ÖTV artışlarını inceleyerek, alkoldeki ÖTV'nin 12 yılda yüzde 1543 oranında arttığını belirtti. Aynı süreçte, her 100 TL ÖTV'nin 5 TL'sinin alkolden toplandığı bilgisini paylaşan uzman, bu rakamın günümüzde 11 TL'ye yükseldiğine dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapılan zamların cari açığı kapatmak ve ülkenin risk primini düşürmek amacıyla gerçekleştirildiğini savunmuştu.

Önümüzdeki günlerde alkol ve tütün ürünlerinde muhtemel yeni ÖTV artışıyla birlikte, vatandaşların bu ürünler için daha yüksek maliyetlerle karşılaşabileceği öngörülüyor. Bu gelişmeler, vergi politikalarındaki değişikliklerin ekonomi ve tüketici davranışları üzerindeki etkisini tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Bingöl'ün Twitter'dan paylaşımı şöyle:

"2010’da bir litre alkolde 51,48 TL olan ÖTV bugün 845,96 TL’dir. 12 yıllık artış yüzde 1543! 2006’da tahsil edilen her 100 TL ÖTV'nin 5 TL’si alkolden toplanırken 2022’de bu rakam 11 TL’ye ulaşmıştır. Önümüzdeki günlerde alkol ve tütün ürünlerinde tekrar bir ÖTV artışı muhtemeldir!"