Tarihçi yazar Murat Bardakçı, tv100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına konuk oldu. Son yıllarda TV ekranlarında yayınlanan tarih dizileri ve Osmanlı padişahlarının ekrana getirilme biçimlerini eleştiren Bardakçı, özellikle Abdülhamit konusunda sönmek üzere olan tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Candaş Tolga Işık'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Sultan Abdulhamit döneminde bir metrekarae bile toprak kaybedilmedi" sözlerini hatırlatması üzerine Bardakçı, "Evet bir metrekare kaybedilmedi milyon metrekare kaybedildi" diyen Murat Bardakçı, "Erdoğan bunu bilmiyor mu" sorusuna da "Erdoğan'a o metni yazanlar bilmiyor ya da bilerek öyle yazdılar" dedi. 

Payitaht Abdülamit dizisinde anlatılan Abdülhamit'le gerçek Abdülhamit arasında dağlar kadar fark olduğunu belirten Murat Bardakçı, "30 sene Sultan Abdülhamit sarayından çıkmamıştır, dizide elde tabanca baskına gidiyor. Olmayan bir Abdülhamid yaratıldı, öyle bir Abdülhamid yok" dedi.

TRT'nın Payitaht dizisini izleyip izlemediği sorulan Bardakçı, "Bazen gülmek için bir kaç dakika izliyorum" cevabını verdi. "Türkiye’de şimdi çok kötü bir moda başladı. Türkiye’de çok kötü bir akım bu…" diyen Murat Bardakçı,  "Koskoca kazık kadar profesörler dergi koleksiyonlardan, gazete koleksiyonlarından tarih yazıyorlar, böyle şey olmaz” ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki demokrasi tartışmaları ile ilgili de konuşan Bardakçı, "Demokrasinin olmaması bizim eksiğimiz değil genetik yapımız" dedi. Bardakçı konuşmasına şöyle devam etti:  "Demokrasi kıta Avrupa’sı için bambaşkadır. Şark dünyası tek adam sever. Türkiye’nin en güçlü olduğu dönemler tek adam dönemleridir."

Bugün Türkiye'de tek adam yönetimi mi var
"Şark dünyası tek adam sever. Abdulhamit de Atatürk de tek adamdı" diyen Murat Bardakçı, "Bugün Türkiye tek adam dönemi mi yaşıyor?" sorusu üzerine  şöyle konuştu: "Geçmişle mukayese ettiğin vakit tam değil. Tek adam döneminde muhalif şeyleri söyleyemezsin. Halk TV, Sözcü Gazetesi varsa söylüyorsun demektir. Bu eksiğimiz veya övünülecek bir şey değil, bu bizim yapımız."