Volvo CEO'su Jim Rowan yaptığı açıklamada, "İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için bu adımı atıyoruz. Dizel otomobil üretimini sonlandırmak, bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak." dedi.

Volvo, 2023 yılında sattığı otomobillerin yüzde 6'sının dizel motorlu olduğunu açıkladı. Şirket, dizel otomobil üretimini durdurma kararının ardından bu oranın hızla düşmesini bekliyor.

Volvo, 2023 yılında piyasaya sürdüğü XC40 Recharge Pure Electric modeliyle elektrikli otomobil pazarına giriş yapmıştı. Şirket, önümüzdeki yıllarda yeni elektrikli modeller de piyasaya sürmeyi planlıyor.

Volvo'nun dizel otomobil üretimini durdurma kararı, otomotiv endüstrisinde bir trendin başlangıcı olarak görülüyor. Dünyanın birçok büyük otomobil üreticisi, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için içten yanmalı araç üretimini azaltmaya ve elektrikli araçlara yönelmeye başladı.

Volvo, 2040'a kadar karbon nötr olmak istediğini açıklamıştı. Şirket, dizel otomobil üretimini durdurma kararının bu hedefe ulaşmaya yardımcı olacağını düşünüyor.