AK Parti ile görüşmeleri son anda iptal eden Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili Doğan Aydal, AK Parti'ye ve Murat Kurum'a sert eleştirilerde bulundu. Aydal, "Murat Kurum'u Emine Erdoğan istedi, kendilerinin bile haberi yoktu. CHP, Yeniden Refah ve İYİ Parti ile 10 büyükşehir kazanılırdı. AK Parti malı ucuza kapatmaya çalışıyor" dedi.

Aydal, Halk TV canlı yayınında yaptığı açıklamada, AK Parti ile yürütülen yerel seçim ittifakı görüşmelerini anlattı. Görüşmelerin son anda iptal edilmesinin ardından AK Parti'ye sert eleştirilerde bulunan Aydal, şunları söyledi:

  • "Murat Kurum'u Emine Erdoğan istedi, kendilerinin bile haberi yoktu. Murat Kurum'un ismi bile bizimle paylaşılmadı, Erdoğan bizi arka bahçesi gibi görmeye çalıştı. CHP, Yeniden Refah ve İYİ Parti ile 10 büyükşehir kazanılırdı. AK Parti malı ucuza kapatmaya çalışıyor."

  • "AK Parti'den 35 ilçe istedik, vermediler. Biz olmadan kazanma ihtimali olmayan 76 ilçe var, AK Parti'den 35 ilçe istedik, vermediler."

  • "Murat Kurum'un 25 kuruşluk poşet dışında bir başarısı yok. Emine Erdoğan önem veriyor diye bunun peşine düşüldü. Yaptıkları şey çok daha büyük zarara uğrattı. O siyah büyük poşetler yaygınlaştı bu akıllıca değildi. Biz Murat Kurum'u deprem döneminde de gördük. Algı yönetimi ile kurulmuş bir söylem geliştiriyor Murat Kurum beyefendi."

  • "AK Parti şimdi hiç olmadığı kadar sıkıntıda aday bile bulamıyor. Dikkatinizi çekmiştir en sıkıntılı şehirlerde bile eski adaylarını yeniden gösterdi. Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri Kocaeli. Tahir Büyakın iki metro vadetmiş ikisi de yok. Temiz hava demiş her gün zehir suluyoruz. Temiz su vaadetmiş sular pis. Tramvay yapacağım demiş bir tanesi bile bitmemiş."

  • "Ankara ve İstanbul'u kaybedince kendisini yenilmiş sayacak. Bütün bu olmazlar içinde bile aynı kişiyi aday yapıyorsa AK Parti çok çaresiz demektir. Ankara, İstanbul ve İzmir'i kaybedince de kendisini yenilmiş sayacak."

Yeniden Refah Partisi'nin AK Parti ile yerel seçim ittifakı görüşmeleri son anda iptal edilmişti. Görüşmelerin iptal edilmesinin ardından iki parti arasındaki ilişkiler de gerginleşti.