Seçmenler, Yerel Seçimler İçin Yeni Saatleri Bekleyecek

Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aldığı yeni kararlar, oy verme saatlerinde değişiklik öngörüyor. Güneşin doğuş ve batış saatlerinin yanı sıra mevsimsel ve bölgesel koşullar ile ulaşım durumları göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler sonucunda, 32 ilin oy verme saatleri belirlendi.

Güneşin Durumuna Göre Oy Verme Saatleri Değişti

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak güncellendi. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.

3 Çocuk Yapana ÖTV'siz Otomobil, Faizsiz Konut Kredisi 3 Çocuk Yapana ÖTV'siz Otomobil, Faizsiz Konut Kredisi

Seçmen Listeleri Askıya Çıkarılacak

Ayrıca YSK, seçmen listelerinin güncellenmesi amacıyla askıya çıkarılacağı tarihleri de belirledi. Mahalli İdareler Genel Seçimleri için güncelleştirme yapılacak listeler, 4 Ocak 2024 Perşembe günü saat 08.00'de askıya çıkarılacak ve 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 17.00'de askıdan indirilecek.

Yerel Seçim Takvimi Nasıl İşleyecek?

Yerel seçimlere yönelik takvim de netleşmeye başladı. 1 Aralık'ta yayımlanan seçim takvimine göre, seçim sürecinde aday belirleme, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve seçim propaganda süreçleri belirlenmiş durumda. 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler öncesinde adım adım takip edilecek.

Editör: Haber Merkezi