Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yaşanan olayda, emekli Prof. Dr. Bülent Uluğ (70), parkta yürüyüş yaparken sahipsiz köpeklerin saldırısına maruz kaldı. 19 Mayıs 2022'de Şirinyalı Mahallesi'nde gerçekleşen saldırı sonucunda baldırından yaralanan Uluğ, özel bir hastanede tedavi gördü ve taburcu edildi. Olayın ardından harekete geçen Uluğ, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi aleyhine "idarenin hizmet kusurundan doğan sorumluluğu" gerekçesiyle tazminat davası açtı.

Antalya 1. İdare Mahkemesi, incelediği dosyada çevre sağlığı hizmetlerinin belediyelerin sorumluluğunda olduğunu ve sahipsiz hayvanların yerel yönetimlerce hayvan bakımevlerine götürülmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Mahkeme, sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan Uluğ'un lehine hükmederek, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi'nin Uluğ'a 10'ar bin lira tazminat ödemesine karar verdi. Kararda, saldırgan hayvanların kontrol altında tutulması konusunda davalı idarelerin kusurlu olduğu ve görevlerini yerine getirmediği ifade edildi.

Davacı Uluğ'un avukatı Barış Vardı, müvekkilinin saldırı sonucu 4 defa kuduz aşısı aldığını ve psikolojik olarak da etkilendiğini belirtti. Vardı, sahipsiz hayvanların kontrolünün belediyelerin ve valiliğin sorumluluğunda olduğunu vurgulayarak, benzer durumlar yaşayan mağdurların maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabileceğini ifade etti.

Avukat Vardı ayrıca, benzer olaylarda mağdurların delilleri güçlendirmek için 112 Acil Sağlık veya belediyelere başvurmalarının önemli olduğunu ve bu kayıtların dava sürecinde delil olarak kullanıldığını belirtti.

Sonuç olarak, Antalya'da sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan Bülent Uluğ'un açtığı tazminat davasında mahkeme, valilik ve belediyeleri sorumlu buldu ve Uluğ'a 10'ar bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.