Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan Yıldırım Belediyesi, istihdamı desteklemek ve kadın girişimciliğini teşvik etmek amacıyla başlattığı projelerle büyük bir başarıya imza atıyor. Yıldırım Belediyesi, 'Yıldırım İstihdam Merkezi', 'Kadın Kooperatifleri', 'Kadın Eğitim ve Girişimcilik Merkezleri', ve 'Yıldırım Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi' gibi projelerle iş arayan binlerce kişiye umut oluyor.

Başkan Oktay Yılmaz, genç istihdamını artırmak amacıyla 18-30 yaş arası gençlere ücretsiz teknik eğitim kursları düzenlediklerini belirtti. Mart 2021'den bu yana eğitimlerden bin 908 kişinin yararlandığını açıkladı. Başkan Yılmaz, gençlerin becerilerini geliştirmek ve istihdam açığı olan meslek gruplarında nitelikli ara eleman yetiştirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yıldırım Belediyesi tesislerinde verilen eğitimler sonucunda 394 genç, kalıcı istihdama kazandırıldı ve birçok genç kendi işini kurdu.

Yıldırım Belediyesi, Türkiye'de ilk defa bir yerel yönetim tarafından uygulamaya geçirilen 'Destekli İstihdam Modeli ile Engelli Bireylerin İşe ve İş Yerine Uyumu Hibe programı' ile 120 engelli bireye işe ve iş yerine uyum eğitimi verdi. Başkan Yılmaz, engelli bireyleri güçlendirerek iş hayatına hazır hale getirdiklerini ve 48 özel gereksinimli bireyi farklı sektörlerde istihdama kazandırdıklarını belirtti.

Kadın girişimciliğini desteklemek için 2021 yılında kurulan kadın kooperatifleri ile Yıldırım Belediyesi, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki rollerini güçlendiriyor. Başkan Yılmaz, şu ana kadar 12 kadın kooperatifinin kurulmasına katkı sağladıklarını ve hedeflerinin bu sayıyı 14'e çıkarmak olduğunu ifade etti. Yıldırım Belediyesi'nin projeleri sayesinde kadınlar, ürettikleri ürünlerle ekonomiye katkı sağlıyorlar ve kendi işlerini kurma fırsatı buluyorlar.

Funda Demirci Katil Oldu Funda Demirci Katil Oldu

Yıldırım'ın her mahallesinde mesleki eğitim kursları açmayı hedefleyen Yıldırım Belediyesi, kursiyerlerin el emeklerini gelire dönüştürmeyi amaçlıyor. Başkan Yılmaz, bu kursların bitirilmesiyle evden çalışma ve istihdam sağlama konusunda başarılı olduklarını belirtti.

Başkan Yılmaz, İstihdam Merkezi'nin hem iş arayanlara hem de işverenlere fayda sağladığını vurgulayarak, Yıldırım ilçesinde hiçbir vatandaşın işsiz kalmaması için ekip arkadaşlarıyla var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Yıldırım Belediyesi'nin projeleri, istihdamı teşvik etmek ve kadınların ekonomik gücünü artırmak için önemli bir rol oynamaya devam ediyor.